Sinoć je u prekrasnom ambijentu dvorca Vitturi otvorena izložba pod nazivom „Podvodna arheološka baština otoka Hvara" kojom je predstavljen kratak pregled istraživanja od skromnih početaka do recentnih podvodnih aktivnosti koji se oko otoka Hvara provode posljednjih nekoliko godina. Cilj same izložbe je da se na popularno – znanstveni način predstavi hvarska podvodna arheologija koja će biti zanimljiva širem krugu ljudi.
Ova izložba prvi put je postavljena prije tri godine kada je bio godišnji skup Hrvatskog arheološkog društva na Hvaru, a gostovala je i u Splitu i u Zadru. Izložbu je otvorio ravnatelj Muzeja grada Kaštela, viši kustos Ivan Šuta: – Što se tiče arheologije, to je zbilja jedno bogato područje na plovidbenim rutama duž Jadranske obale. Budući da surađujemo s jednim od autora, pozvali smo ga da gostuje kod nas, pa tako na Kaštelanskom kulturnom ljetu imamo jednu izložbu ovakve tematike. Znamo da i mi u Kaštelima imamo niz arheoloških podvodnih lokaliteta – Sikuli, Trstenik, Barbarinac. Ovdje imamo jednu veliku raznolikost, tu su brodolomi iz različitih razdoblja. Za ovu izložbu prvi put je postavljen jedan manji dio materijala koji je pronađen prilikom istraživanja i baš nam je drago da su odabrali Kaštela da pokažu i taj dio materijala – rekao nam je Šuta.
Prilikom otvaranja same izložbe, okupljenima se obratio i Eduard Visković, arheolog i vlasnik Kantharosa, tvrtke specijalizirane za arheološka istraživanja: – Ova izložba je plod višegodišnje suradnje i istraživanja raznih institucija koje istražuju Hvar i oko Hvara. Izložba počinje s povijesnim dijelom istraživanja hvarskog podmorja koje je opisao Marinko Petrić, dugogodišnji kustos Muzeja hvarske baštine, zatim istraživanja Jurice Bezaka i Igora Mihajlovića iz HRZ-a, Tee Katunarić iz Umjetničke akademije iz Splita te Saše Denegrija iz Konzervatorskog odjela iz Splita – uputio je posjetitelje Visković.
Prvi profesionalni arheološki pregled hvarskog podmorja, obavljen je 1974. godine, a u tom istraživanju pregledan je zapadni dio otoka Hvara. Nakon toga, dugi niz godina sustavno su se radila istraživanja u akvatoriju otoka Hvara.
– U tome sudjeluju sve institucije koje s bave podvodnom arheologijom. Prije svega možemo izdvojiti uz samo Ministarstvo kulture i medija, Konzervatorski odjel u Splitu, odjel za podvodnu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda, Međunarodni centar za podvodnu arheologiju iz Zadra te Sveučilište u Splitu i Umjetničku akademiju. Prilikom tih istraživanja pronađen je zaista veliki broj lokaliteta, od rane antike pa do srednjovjekovnih brodoloma. Tu bi također što se tiče sustava zaštite, istaknuo Koordinaciju za nadzor i zaštitu prava Republike Hrvatske na moru koja je zapravo tijelo koje uključuje sve institucije zadužene za nadzor i zaštitu hrvatskog teritorijalnog mora, također izvrsnu suradnju s Pomorskom policijom, s lučkim kapetanijama, Hrvatskom ratnom mornaricom i Ministarstvom obrane u projektima skeniranja i višeslojnog snimanja dna podmorja – izvijestio je Saša Denegri iz Konzervatorskog odjela u Splitu, Ministarstvo kulture i medija.
Okupljene posjetitelje je pozdravila i Tea Katunarić, podvodna arheologinja sa Sveučilišta u Splitu: – Na ovoj izložbi prikazani su senzacionalni nalazi, kao na primjer oko otoka Šćedra. Upravo sad ovo ljeto smo pronašli treći u cijelosti sačuvani brodolom iz Helenističkog i Rimskog razdoblja, što je izuzetno rijetko čak i u svjetskim razmjerima. To nam je jako važno jer nam pruža netaknute izvorne znanstvene podatke za proučavanja antičke plovidbe i same konstrukcije brodovlja iz tog vremena – reka je Katunarić.
Izložba koja priča priče sve od antičkih vremena pa do srednjovjekovnih brodoloma, a na kojoj su nalazi prikazani putem interaktivnih panoa s fotografijama te po prvi puta i izvornim materijalima pronađenima u istraživanjima prekrasnog hvarskog akvatorija, za posjetitelje će biti otvorena sve do 13. kolovoza.
Foto: Ivana Topić