KUD Ante Zaninović kao domaćini, zajedno sa folklornim skupinama Faro iz Portugala, AF Nedeia iz Rumunjske, Tierra Mestiza iz Mexica te HKUD „Zora“ Struge - Gorica iz BiH sudjelovali su sinoć na 21. Međunarodnom festivalu tradicionalnih pjesama i plesova koji je održan na poljani kraj crkve svetog Mihovila u Kambelovcu. Malim defileom, kako je to i običaj predstavile su se folklorne skupine, a potom je uslijedio festivalski koncert u izvedbi tradicionalnih pjesama i plesova skupina iz kraja kojeg dolaze. Svečanost su uveličali i Pučki kantači Kambelovca.
Privući mlade iz različitih zemalja kako bi prezentirali kulturnu baštinu, ne samo domaćoj publici nego i gostima, i na taj način obogatiti turističku promidžbu grada, cilj je organizatora ovog festivala pod nazivom „Za jubav tance igraše“. Na promociji kulturne baštine, KUD-u Anti Zaninović i njihovim gostima zahvalili su i gosti, među kojima su bili gradonačelnik Denis Ivanović i Ante Čaleta voditelj splitske podružnice Hrvatske Matice iseljenika.
- Hvala vam na promociji kulturne baština koju već promovirate 21. godinu i što tako vjerno, autentično baštinite ono što je naše i izvorno. Kroz ovaj međunarodni susret prešli ste granice i pokazali da ste spremni prihvatiti, čuti i vidjeti kako to drugi izvode, na taj način stvara se jedna dodana vrijednost i hvala vam na tome – kazao je Ante Čaleta, voditelj splitske podružnice Hrvatske Matice iseljenika.
Festivalsku večer službeno je proglasio otvorenom gradonačelnik Ivanović.
- Ovo je tradicija. Ova folklorna baština itekako je utkana u kulturu grada Kaštela. Lijepo je vidjeti goste iz drugih država i da se kroz folklor spajaju i razmjenjuju iskustva. Zahvaljujem organizatoru KUD Ante Zaninović, posebno Marici Tadin na njezinoj ustrajnosti – kazao je tom prilikom Ivanović.
Međunarodni festival započeo je nastupom domaćina, koji su se predstavili kaštelanskim plesovima „Izresla ruža rumena“.
KUD Ante Zaninović osnovan je 2000. godine s ciljem očuvanja nematerijalne kulturne baštine prvenstveno Kaštela, ali i šireg područja priobalne i zaobalne Dalmacije. Sudionici su mnogobrojnih smotri i festivala, diljem Lijepe naše, i u inozemstvu. Predstavljaju se našim tradicionalnim plesovima pjesmama Kaštelanskom narodnom četvorkom, plesovima i pjesmama Kaštela (monferina, šotić, galop, polka, mazurka). Pri društvu djeluju uz veteransku folklornu grupu i 1. ansambl, dječja folklorna skupina, škola mandoline i gitare te prvi orkestar.
Iz sunčane regije s juga Portugala iz Algarvea stigla je skupina Faro, osnovana ranih 30-ih godina 20. stoljeća. Grupo Folcorice de Faro najstarije je folklorna plesna skupina u Algarveu i jedna od najstarijih u Portugalu.
Folklorni ansambl "Nedeia" stigao je iz grada Novaci u Rumunjskoj. Osnovan je 1971. godine, a njihovo društvo promovira ples i pjesmu njihova pastira koji su iz ljeta u ljeto vodili svoje stado kroz Lutrurulujske planine. Ovaj se ansambl sastoji od mladih umjetnika amatera i pripada u Kući kulture u Novacima.
Iz dalekog Mexica stigla je folklorna skupina Tierra Mestiza osnovana je 2000. godine kao nezavisna skupina pod vodstvom sadašnje ravnateljice Caroline Ordaz Ortiz, s višegodišnjim umjetničkim iskustvom, potom im se pridružio profesor Alfonso Alcaraz Vasquez kao umjetnički direktor. Tijekom ovih godina napornog rada Tierra Mestiza, rezultira bogatom, raznolikom i dubokom interpretacijom meksičkog umjetničkog izričaja.
Iz susjedne Bosne i Hercegovine nastupili su članovi HKUD-a „Zora Struge - Gorica". Društvo datira još od 1936.godine do 1940. godine kada prestaje sa radom zbog rata. Obnavlja se tek 1995.godine, te odmah pokreće folklornu i tamburaško-mandolinsku sekciju. Poslije se još osniva sekcija klapskog pjevanja. Društvo je proputovalo diljem BIH, Hrvatske, Austrije, Mađarske, Slovačke, Poljske, Italije te je bilo na svim poznatijim smotrama folklora, a od kojih izdvajaju Vinkovačke jeseni Đakovački vezovi". Na festivalu u Kambelovcu su se predstavili sa izvornim hercegovačkim poskočicama te napjevima bećarca i gange uz glazbenu pratnju usne harmonike.
Podsjetimo, nakon festivala Za jubav tance igraše, folklorne skupine odlaze u Dugopolje gdje će svi zajedno nastupiti na 18. Međunarodnom susretu foklora „Ljepota u kamenu – kamenitom“ koji će se održati danas, 18. srpnja u 21 sat na ljetnoj pozornici Trga Domovinske zahvalnosti. Ulaz je slobodan.
Foto/video: Ivana Topić (PGK)