Dio Kaštelana i njihovih gostiju iz Splita i Trogira u srijedu navečer nakratko su se vratili nekoliko stoljeća unatrag, imajući priliku da ih najpoznatija Kaštelanka Dobrila uvede u prostorije svog rodnog dvorca i upozna ih s jednom od svojih najljepših haljina i odijelom kakvog su nosili muški članovi plemićke obitelji Vitturi.
Naravno, Kaštelani se ipak nisu u povijest vratili fizički, već razmišljanjima i emocijama, jer radi se o uprizorenju koje je organizirao Muzej grada Kaštela u sklopu otvaranja izložbe „U škrinji i pred ogledalom“, a Dobrilu je ovaj put svima dočarala Sandra Hrabar.
Izložba "U škrinji i pred ogledalom" postavljena u muzejskom prostoru kaštela Vitturi u Kaštel Lukšiću, donosi prikaz elegantnog i skupocjenog načina odijevanja kaštelanskog i dalmatinskog plemstva, a autorica izložbe je muzejska savjetnica Sanja Acalija.
- Izložba nije velika, ali onima koji su je do sada vidjeli, iznimno je zanimljiva. Donosi prikaz odijevanja kaštelanskog plemstva tijekom 16., 17. i 18. stoljeća, čemu je nekakav pandan naša svečana kaštelanska narodna nošnja kaštelanskog puka. Do ideje o ovakvoj izložbi došli smo jer godinama već razmišljamo o tome kako nam u stalnom muzejskom postavu taj segment odijevanja plemstva nedostaje, a često se pitamo, dok slušamo priče o njima, kako je to plemstvo izgledalo.
Sačuvanih tekstilnih predmeta je iz tog doba malo, a za izložbu su nam pomogli nasljednici Morettijevih iz Trogira, koji su nam za ovu prigodu ustupili dva muška originalna haljetka. Na izložbi smo predstavili i neke od slika, fotografija, knjige, male medaljone, sve povezano s odijevanjem tog doba i kao krunu svega rad kreatorice Nele Martinčić, koja je napravila reinterpretaciju plemićkog kostima – kazala nam je Acalija.
Izložba tako, uz sačuvane originalne odjevne predmete, poput doniranih plemićkih haljetaka i svečanih narodnih nošnji kaštelanskih pučana, popratne slike i knjige donosi i nove kostime, kakve su, po uzoru na francusku modu, nosili kaštelanski plemići prije četiri ili pet stoljeća. Kreirala ih je i sašila kreatorica Nela Martinčić, za poznavatelje događanja u modnom svijetu, starija kći legendarnog trogirsko-kaštelanskog kreatora Borisa Burića Gene, čija su odijela s elementima dalmatinske tradicije nadaleko poznata.
A kako nam je kreatorica kazala na otvaranju, postupak od ideje do realizacije odijela kaštelanskog plemstva nije bio lagan, a trajao je dugo.
- Dugo mi je trebalo da postignem ono što sam željela, a najveći problem bio je nabavka potrebnog materijala. Mogli bi reći da smo najviše zapeli na koncu jer teško je danas naći konac kakvim se nekada radilo, danas je konac potpuno drugačiji. Drugačiji su bili i materijali, poput vune ili svile, za koju smo otkrili da se proizvodila čak u Kaštelima.
Uz to dosta sam proučavala postojeću literaturu i stalno sam dolazila do nekih novih saznanja pa je naša želja da sve napravimo što izvornije i sličnije tom dobu, produžila vrijeme izrade.
Za ovu svrhu izradila sam muško odijelo i žensku opravu - haljinu, uz to da je muško odijelo nastalo, skoro u potpunosti prema portretu plemića Vitturija – objasnila nam je Martinčić i nadodala kako su u proučavanju odjeće kaštelanskog plemstva, autorica Sanja Acalija i ona došle do zaključka da se puno više, u pogledu kvalitete odjeće, pridavalo značaju odijevanja nego danas.
Brojni gosti koji su došli popratiti otvaranje izložbe i upoznati se s odjevnim predmetima kaštelanskog plemstva, tu priliku su dobili zahvaljujući ne samo Muzeju grada Kaštela, autorici Sanji Acaliji i kreatorici Neli Martinčić, već i fotografijama Tonka Bartulovića i Igora Tomljenovića, restauratorici Volgi Lopušinski te David Miliću i Zlatku Smoljku, zaduženima za tehnički postav izložbe, kao i Gradu Kaštela i kaštelanskoj Turističkoj zajednici, koji su dali potporu jednoj ovakvoj izložbi.
Svi koji izložbu nisu vidjeli na samom otvaranju, to mogu učiniti tijekom narednih mjeseci jer će izložba u muzejskim prostorima kaštela Vitturi biti postavljena sve do listopada.
A oni koji žele posebnu atmosferu u razgledavanju izložbe, to mogu učiniti svakog petka u društvu Sandre Hrabar i njene Dobrile, koje posjetitelje uz, zanimljive priče, tog zadnjeg radnog dana u tjednu, s početkom u 20 sati, vode čarobnim svijetom kaštelanske prošlosti prikazane u stalnom postavu Muzeja grada Kaštela u Vitturiju.
https://www.kastela.org/novosti/kultura/64433-pet-stoljeca-natrag-u-proslost-uz-svecane-narodne-nosnje-od-jucer-u-kastelanskom-muzeju-i-odijela-kastelanskog-plemstva#sigProIdf7a9a9afb7
Foto: Jakov Sučić
KOMENTARI: