Iza nas je intenzivan period provedbe projekta “Mini akademija održivosti” u kojima smo provodili aktivnosti s ciljem razvoja zelenih vještina kod mladih u sustavu osnovnoškolskog i srednješkolskog obrazovanja, kako bi kao aktivni dionici doprinijeli procesu zelene transformacije zajednice.
Projekt “Mini akademija održivosti” kreiran je u skladu sa smjernicama i preporukama Europske unije pod nazivom “Preporuku o učenju za zelenu tranziciju i održivi razvoj”. U njoj se opisuje kako se održivost može uključiti u sve aspekte obrazovanja i osposobljavanja. Pri tome EU poziva sve članice da učenje za zelenu tranziciju i održivi razvoj bude prioritet u njihovim politikama i programima u području obrazovanja i osposobljavanja, dok istovremeno pomaže učenicima i nastavnom osoblju omoguće da steknu znanja i vještine te zauzmu stavove potrebne da bi gospodarstvo i društvo postali zeleniji i održiviji.
Projekt je iznjedrio sistematični, “bootcamp” program učenja gdje je sadržaj povezan u kratke, intenzivne aktivnosti sa snažnim fokusom na ekologiju, kružnu ekonomiju i održivi razvoj. Program se temelji na mješovitom pristupu - osnovnoj teorijskoj podlozi nužnoj za praktičan rad te intenzivnom praktičnom radu (individualni i grupni rad) u pažljivo osmišljenom okruženju.
Polaznici programa stjecali su znanja i vještine u području održivog gospodarenja otpadom, s posebnim osvrtom na odgovorno postupanje s otpadom te kako smanjiti količine otpada u našem svakodnevnom životu, zatim tehnika recikliranja otpada na primjeru otpadnog papira, upravljanja biootpadom i metoda obrade biootpada u kućanstvima, analiziranja okoliša pri planiranju održivog vrtlarenja i uzgoja bilja te metoda pripreme i primjene ekoloških sredstava za prihranu bilja.
Kao ishod provedbe ovog projekta, uz razvoj zelenih vještina i kompetencija učenika, kreirao se program neformalnog obrazovanja prilagođen za širok spektar ciljanih korisnika uz popratne bazu edukativnih resursa. Projekt je obuhvatio po 3 osnovne i srednje škole sa područja grada Splita sa ukupno 66 učenika.
Ciljani korisnici projekta su kroz svoju povratnu informaciju istakli da ih je u programu najviše privukao praktičan rad, aktualnost tema te jednostavna primjena u svakodnevnom životu. S druge strane, uključeni profesori su istakli program korisnim, primjenjivim za sve uzraste i iza mijenjanje svijesti o odvajanju otpada, recikliranju te bitnim za stjecanje znanja o sadnji bilja i kompostiranju.
Razvijeni edukacijski materijali dostupni su za pruzimanje djelatnicima u obrazovnom sustavu OVDJE.
Projekt “Mini akdemija održivosti” proveo je UniCompoST od 1. siječnja do 31. srpnja 2023. godine, a financiran je sredstvima iz programa Europske snage solidarnosti Europske unije.