Splitsko-dalmatinska županija u ovoj je godini osigurala 20.000 eura za obnovu i revitalizaciju otvorenih bunara i lokvi građenih tradicijskom gradnjom, doznaje se u županiji.
Sredstva će dodijeliti temeljem javnog poziva na koji se mogu javiti općine i gradovi s područja županije koje imaju te spomenike tradicijske gradnje, a žele ih obnoviti i revitalizirati radi izvorne namjene i turističke valorizacije.
Projekti se mogu prijaviti do 1. lipnja ove godine, a prednost će imati lokaliteti upisani u Registar kulturnih dobara, objavljeno je na službenim internetskim stranicama županije.
U Dalmaciji je mali broj seoskih naselja koja su u blizini imala izvor pitke vode. Većina ih je morala graditi bunare, gusterne i lokve kako bi se osigurala voda za sebe i stoku.
Gradili su se otvoreni, redovito kružni bunari, ali i zatvoreni s (kamenom) krunom, što je bio veliki napredak. Bili su u vlasništvu više srodničkih obitelji, a lokve (pojila za stoku) i šire seoske zajednice. Kasnije, u 20. st., grade se individualne, obiteljske gusterne uz kuću, a voda se hvatala s krovova, piše u priručniku Tradicijska kamena kuća dalmatinskog zaleđa kojeg je izradio arhitekt Zdravko Živković.