SMART CORNER SPLITSKO-DALAMTINSKI
U multimedijalnom prostoru škole Braća Radić u Štafiliću danas je organiziran program predstavljanja „Održive poljoprivrede“ gdje su sudjelovali Ranko Milić iz Clustera za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA, Mate Paštar iz Javne ustanove RERA te iz EDIC-a Split Katarina Banić. Predstavljanje o Održivoj poljoprivredi realizirano je u sklopu Smart cornera u Tjednu kreativnih i kulturnih industrija Kreativnog proljeća, a u organizaciji Europe Direct – EDIC Split i klastera Zora.
Različiti predavači, kroz tri teme predstavili su projekte Održive poljoprivrede. LAGovi/FLAGovi kao lokalni inovacijski centri bila su glavna tema predavača Ranka Milić, dok je projektu CEKOM 3LJ, odnosno o Inovacijama u razvoju proizvoda kao pokretača ekonomskog razvoja ruralnih krajeva govorio Mate Paštar.
- Javna ustanova RERA kroz projekt sudjeluje u tehničkoj pomoći u provedbi projekta „Centar kompetencija 3LJ“ smještenog u gospodarskoj zoni Čaporice. Radi se o projektu vrijednom gotovo 75 milijuna kuna, koji je baziran na razvoju novih inovativnih proizvoda baziranih na ljekovitom aromatičnom bilju. Radimo zajedno s pet partnera i dva partnera poduzetnika, jedna od njih su Županijske ljekarne, odnosno njihova tvrtka Farmagal i sirana Puđa iz Čaporica. Cilj nam je razviti novih 15 proizvoda koji će koristiti dostupne resurse samoniklog ljekovitog bilja u početku, a kasnije će se bazirati na drugim kulturama. Trenutno smo u postupku nabave najsuvremenije tehnološke i proizvodne opreme. Uskoro iščekujemo i kapitalne uređaje koji nam dolaze, kao što su CO2 ekstraktor koji će biti jedini na ovim područjima - Paštar savjetnik iz RERE u odjelu za pripremu i provedbu programa EU fondova.
- S obzirom da nam je partner Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Agronomski fakultet iz Zagreba je radio kartoniranje, odnosno pregled dostupnog samoniklog bilja. Cilj nam je iskoristiti naša poljoprivredna gospodarstva, da oni budu ti koji će proizvoditi sirovinu. U sklopu ustanove Centar kompetencije postoji laboratorij za analizu bilja i hrane tako da već zadnjih četiri do pet godina pripremamo poljoprivrednike te ih savjetujemo što saditi, te kako i na koji način saditi kako bi donijeli svoju sirovinu na uzorkovanje. Ukoliko zadovoljavaju sve parametre njihove će se sirovine koristiti za daljnji razvoj novih proizvoda – pojasnio je Paštar i dodao da je riječ o sirovinama lavande, smilja i vrijesak.
Jedan od tema bila je i povezivanje mladih poljoprivrednika Dalmacije i Slavonije, riječ je o projektu „Tamburica i mandolina“ o kojem je govorila iz EDIC-a Split Katarina Banić. Upravo mladi kaštelanski poljoprivrednici, odnosno učenici poljoprivredne škole danas su sudjelovali na predstavljanjima projekata, a što to znači za samu školu kazala nam je ravnateljica Marija Kezele.
- Ovo je naša struka, održivost je ono na čemu mi radimo i baziramo zapravo sve naše programe. Programi poljoprivrede, prehrane i veterine su zapravo su održivost cijelog našeg društva i uklapamo se u sve ono što je danas rečeno – kazala je Kezele i dodala da njihova škola ima i proizvodnju presadnica začinskog bilja tako da je moguće uključit se u određene projekte.
https://www.kastela.org/novosti/aktualnosti/63495-o-odrzivoj-poljoprivredi-kroz-vise-projekata-govorilo-se-danas-u-skoli-braca-radic#sigProId31d66f5a6e
Foto: Ivana Topić (PGK)
KOMENTARI: