U multimedijalnoj dvorani učeničke menze škole Braća Radić u Kaštel Štafiliću danas je u organizaciji Turističke zajednice grada Kaštela održano predavanje u suradnji s Javnom ustanovom RERA na temu Održivi turizam – priprema destinacije za dobivanje certifikata održivog turizma, gdje je uz domaćina Nadu Maršić gost edukacije bio Ivo Benzon. Edukacija je održana u sklopu ovogodišnjeg Kaštelanskog praznika cvijeća.
Kroz današnju edukaciju Ivo Benzon predstavio je projekt Labelscape kojeg provodi Javna ustanova RERA s deset partnera iz Italije, Grčke, Španjolske, Portugala, Francuske i Slovenije, a koji je financiran sredstvima Europske unije. Projekt se bavi najnovijim izazovima certificiranih destinacija, odnosno njegov cilj je razviti mehanizme za integriranje oznaka održivosti u šire turističke politike i pružiti potporu inicijativama temeljenim na odredištima u procesu certificiranja. Održive turističke oznake jedan su od učinkovitih instrumenata koji rješavaju ove izazove i pokazuju opredijeljenost destinacije da slijedi načela održivog razvoja. To je sredstvo za poboljšanje turističke ponude, održiv razvoj zajednice, pojasnio je Benzon.
Zbog rastuće potrebe za odgovornim korištenjem prirodnih i kulturnih resursa, sve veće konkurencije u turističkom sektoru i promjenjivih obrazaca potrošnje, mediteranske destinacije obilježava stalna potražnja za poboljšanjem kvalitete turističke ponude, potreba jačanja i suradnje između turističkih pružatelja i lokalne zajednice i nužnost komunikacije s posjetiteljima.
- Ovo predavanje o održivom turizmu nam se činilo zgodno, jer je vezano za održivi razvoj turizma, odnosno o onom što mi svi pričamo kada govorimo o održivom razvoju, a to je certificiranje, zapravo međunarodno priznanje svih tih aktivnosti. Naime, Razvojna agencija Splitsko-dalmatinske županije radila je pilot program u sklopu evropskog projekta prekogranične suradnje za područje arhipelaga Visa. Kad se krenulo malo dublje u taj projekt, vidjelo se da su Kaštela vrlo zanimljiva. Sve naše aktivnosti kažu da Kaštela održivi razvoj turizma pokušava implementirati i u tom smislu se ponašaju već više od 30 godina, samo nemamo certificirano i nemamo potvrdu to tako radimo nezavisnih stručnjaka – kazala je tom prigodom Maršić.
Maršić je istaknula pojedine aktivnosti koje se provode posljednja tri desetljeća, te se ove godine uz 21. Kaštelanski praznik cvijeća, već 34 godine organizira natjecanje odgojno obrazovnih ustanova i 30 godina natjecanje za najljepši perivoj.
- Presjek događanja kroz kaštelanske aktivnosti koje su vezane uz ekologiju, uređenje okoliša, javnih i privatnih prostora pokazuju iz godine u godinu da se tome posvećuje znatna pažnja i da grad izgleda sve bolje, ljepše i urednije – zaključila je Maršić i dodala da su svi posjetitelji danas imali priliku vidjeti i dokumentarni film Kaštelanski praznik cvijeća autorice Željke Perdić, gdje je prikazan presjek događanja zadnjih 20 godina iz arhive Kaštelanske kronike.
Današnja edukacija na kojoj su uglavnom sudjelovali učenici SŠ Braće Radić, kako je kazala Maršić je organizirana s razlogom u sklopu njihove škole.
-Ono čime se oni bave kroz samu školu, kroz obrazovanje budućih „zelenih“ kadrova nam se činilo kao zgodna poveznica sa edukacijom za održivi razvoj gdje su profesori i učenici mogli vidjeti buduću perspektivu upravo takvog održivog razvoja – rekla je Maršić.
https://www.kastela.org/novosti/aktualnosti/63096-odrzana-edukacija-o-odrzivom-turizmu-u-sklopu-kastelanskog-praznika-cvijeca#sigProIdeba2e8537c
Foto: Jakov Sučić (PGK)
KOMENTARI: