Polupodzemni spremnici, koji su ugrađeni na nekoliko lokacija u Kaštelima te su zamjena za dosadašnje zajedničke kontejnere za miješani otpad, trebali su riješiti problem neodgovornog i nepropisnog odlaganja i stvaranja mini deponija različitog otpada.
Iako su korisnike novih polupodzemnih spremnika, nadležni iz tvrtke Zeleno i modro upoznali s načinom odlaganja otpada u nove spremnike, još uvijek ima onih kojima je najlakše vrećicu s otpadom baciti uokolo spremnika.
Na jedan od takvih primjera nedavno su nas upozorili građani koji žive u neposrednoj blizini trgovine Konzum u Kaštel Lukšiću, gdje se spremnici nalaze, napomenuvši pri tome da pojedini korisnici tvrde da su otvori na spremnicima premaleni te da im je nemoguće ubaciti vrećice unutar spremnika.
Isti građani koji su nas upozorili na ovakva ponašanja postavili su i pitanje što će tvrtka Zeleno i modro poduzeti da do bacanja smeća uokolo spremnika ne dolazi, posebno sada kada stižu topliji dani.
Njihovo pitanje proslijedili smo u Zeleno i modro, a od njih nam je stigao odgovor.
- S vremena na vrijeme se pojave male količine otpada uokolo polupodzemnih spremnika. Kad se stavi u odnos koliko smo prije imali odbačenog otpada oko kontejnera, količine su male i pojavljuju se jako rijetko.
Evidentirali smo koji su to građani koji bacaju otpad oko spremnika i slijedi im prijava jer su svi spremnici pod nadzorom.
Što se tiče gomilanja takvog otpada ne postoji bojazan da će se to dogoditi jer naši djelatnici svakodnevno obilaze sve lokacije svaki radni dan a od Uskrsa obilaziti će svaki dan sve lokacije uključujući subote i nedjelje.
Otvor otpadomjera na spremniku je volumena 25 litara i prilagođen je većini kućnih vrećica i kanti za kućni otpad i standardan je u gotovo svim gradovima i općinama koji imaju takav model odlaganja otpada.
Građani se jednostavno moraju naviknuti na takav način odlaganja koji predviđa ubacivanje vrećica do 25 litara. To je nešto što je postalo standard za korisnike koji fizički nemaju mogućnost zadužiti kantu na vlastitom pragu, ne samo kod nas nego u većini priobalnih mjesta i gradova.
Vjerujem da su ovo samo „porođajne muke“ dok se građani ne naviknu na novi model i da će ovakvih incidenata biti sve manje.
Ja bih inače pohvalio naše građane što se tiče građanske discipline odlaganja miješanog komunalnog otpada i usvajanja navika odvajanja otpada i jer već tri godine kontinuirano zajedno podižemo stopu odvojenog otpada – zaključio je direktor Zeleno i modro Alen Lučić.
Foto: čitatelj
KOMENTARI: