Na aktualnom satu sjednice Gradskog vijeća, vijećnici su se svojim pitanjima osvrnuli na tekuće komunalne i prometne probleme, rad komunalnog redarstva, uređenje plaža, izgradnji kompostane, ali i o smještaju izbjeglih Ukrajinaca te o trenutno aktualnoj temi u Kaštelima, prodaji Vinalka.
Vijećnik s Berketove liste Goran Samardžić prvi se dotakao teme Vinalka, čija kupnja, odnosno način kupnje posljednjih dana puni medijski prostor. Kako je kazao Samardžić, kupnja Vinalka je po zakonu, ali i nije po zakonu te je predložio Gradu da upute jedan apel, na što je gradonačelnik odgovorio da je apel već upućen, no da se na takav način ne može utjecati na stečajnog suca. Joško Berket govoreći o Vinalku istaknuo je kako vrlo važno da taj prostor ima društvenu namjenu, jer je na rivi i da se provjeri sa odvjetnicima kako bi se vidjelo može li Grad ponuditi za kupnju Vinalka, na što je gradonačelnik kazao da je bila ona cijena, koja je dogovorena prije desetak godina, da se ne bi puno dvoumili i da sada preostaje čekati razvoj situacije s kupnjom.
Mostova vijećnica Meri Bedalov Smoje prokomentirala je tvrtku čija ponuda za kupnju Vinalka trenutno važeća i ukoliko u roku uplate novac, Vinalko će biti u njihovom vlasništvu. Kako navodi Bedalov Smoje, treća tvrtka koja se prijavila za kupnju, njena dobit je već treću godinu u minusu, odnosno u gubitku te se složila sa Samardžićem da je cijela priča oko kupnje Vinalka sumnjiva. Podsjetimo, kako smo već pisali, ukoliko tvrtka Fraternitas d.o.o. iz Kaštel Starog uplati iznos u zadanom roku, Vinalko će biti kupljen za 5.384.000,00 kuna.
Komunalna i prometna pitanja
Vijećnici su se na aktualnom satu uglavnom osvrnuli na tekuće komunalne i prometne probleme, tako je HDZ-ova vijećnika Tea Antunovića zanimalo kada će brza cesta u Kaštel Sućurcu poviše HNK Jadran dobiti treći odvojak zbog sigurnosti u prometu. Kako je kazao Ivanović, održan je sastanak s Prometnom policijom i s Hrvatskim cestama te se nadam da će se to u što skorijem roku i napraviti. Također, vijećnik Antunović se zanimao i za mogući novi parking u Kaštel Sućurcu, obzirom na parcelu između DV Neven i konobe kod Bunara, na što je gradonačelnik odgovorio kako je u tijeku proces parcelizacije, nakon čega se očekuje prebacivanje parcele iz vlasništva RH u vlasništvo grada.
Na radove u ulici Satnije Putalj kraj Lidla se osvrnuo HSP-ovac Željan Jurlin, dok je njegov stranački kolega Ante Komljen želio istaknuti važnost zaštite gradilišta na području Grada te ga je posebno zanimala dozvola prokopa, odnosno postoje li dozvole o vremenu izvođenja radova, navodeći pojedine radove sramotom.
- Dozvole za prokope nemaju određenog ograničenja, odnosno ovisno je o tome koliko traje gradilište. Uvijek se može dogoditi da se probiju rokovi. Znam da spominjete često da je gradilište završeno, a da nije asfaltirano. To su oni trenutci kad se čeka tehnički pregled i dok se ne napravi tehnički pregled to se ne može asfaltirati i s toga zna proći 15 do 30 dana. Kao što to građane nervira, nervira i mene, ali jednostavno ubrzat proceduru ne možemo, tehničke preglede uz nadzor vrše određene službe na koje mi ne mamo ingerenciju – zaključio je Ivanović.
Vijećnik NLM i AM-a Marijo Serajlić je u ime jednog dijela stanovnika Sebastijanove ulice u Kaštel Novom koji stanuju u tri zgrade naveo kako nisu spojeni na kanalizaciju projektom Aglomeracije te da Grad provjeri kakvo je stanje na tom dijelu kao i za objekte u Deankovićevoj ulici. Na poslove Aglomeracije se osvrnula i Berketova vijećnica Meri Škopljanac Gagić ističući katastrofalno stanje u pojedinim ulicama u Kambelovcu, Put Smokovika te posebno u Karlovu, ali i na postavljanje semafora u Škabrnjskoj ulici u Štafiliću.
Vijećnicu HDZ Doris Grgurin je zanimalo uređenje obale od Mlikotinih bora do Bilajke te je zatražila da se u sljedeći rebalans proračuna stavi idejno rješenje za obalu, jer je to kako je kazala, vrlo važno kako za Kambelovac, tako i za Gomilicu. O uređenju plaža i održavanju invalidnih pristupa zanimalo je SDP-ovca Maria Banovca kojem je upravitelj Vlastitog pogona Ivan Čagalj kazao kako se plaže već uređuju kako bi bile spremne za sezonu te da se par puta godišnje čiste invalidni pristupi u more. Uz to Čagalj je kazao kako bi se trebao postaviti još jedan invalidni lift, no da se trenutno traži najbolja pozicija za njegovo postavljanje.
Uz to vijećnik Joško Berket se dotaknuo izgradnje kompostane, kazavši kako trebamo ići u tom pravcu, kako bi Kaštela bila primjer te da bi grad trebao biti većinski vlasnik kompostane jer je razvrstavanje bio otpada unosan posao. Da je izgradnja kompostane dobra priča za grad, složio se gradonačelnik, kazavši da je bi bilo dobro održat jedan zajednički sastanak kako bi se vidjelo kako i u kojem smjeru ići.
Smještaj Ukrajinaca
Vijećnik Samardžić se osvrnuo i na Ukrajince koji su smještaj našli u našem gradu. Zanimalo ga je koliko ima izbjeglica u gradu te što je sa ljudima koji su dali svoje apartmane i privatne smještaje za njihov boravak, navodeći kako bi bilo dobro da se napravi jedna prezentacija Vladine odluke o detaljima sufinanciranja smještaja, jer dosta ljudi nije upoznato s odredbama.
- Obavijest o Odluci koju je Vlada donijela za smještaj raseljenih iz Ukrajine, mi smo iz Grada, odnosno Stožer Civilne zaštite grada je odmah uputio u medije, konkretno na Portal grada Kaštela, a isto tako na službene stranice Grada Kaštela. Mogu reći da su privatni iznajmljivači jako dobro upoznati na koji način mogu smjestiti raseljene Ukrajince. Svakodnevno nam se upućuju pozivi i već smo zaprimili dosta zahtjeva za prihvat izbjeglica. Država je omogućila sufinanciranje smještaja na način da je maksimalno po smještajnoj jedinici za mjesec dana 3600 kuna. Taj iznos ovisi o broju smještenih osoba i bitno je da se taj smještaj sklapa na šest mjeseci. Privatnim iznajmljivačima zapravo to i ne odgovara, tako da su neki povukli svoje zahtjeve, jer se svi nadamo da će biti turističke sezone – kazala je dogradonačelnica Jadranka Matok-Bosančić.
KOMENTARI: