Oko 140 sudionika raspoređenih na 10 jedrilica krenuo je jutros iza 9 sati iz Marine Kaštela prema uvalama koje se nalaze na području otoka Šolte. Zajedničkim snagama Udruge Sunce i Biotherm uz pomoć skipera Vodan Yachting akademije, jedrilica Adriatic Sailing charter kompanije, Müller i Martinis Marchi hotela i marine, organizirana je velika akcija čišćenja podmorja i plaža od otpada kroz projekt Cleaning Sailing Race.
Prikupljeni otpad će se popisat uz korištenje aplikacije CRO SEA CLEAN APP, riječ je o protokolu koji koristi svim građanima i udruženjima građana te tijelima javne vlasti u provedbi akcija čišćenja otpada iz mora. Cilj ovoga protokola je da se dobije jedinstvena baza podataka koja kasnije služi znanstvenoj zajednici da mogu kreirati preporuke za donosioce odluka. Nakon popisivanja, otpad će zbrinuti komunalno poduzeće Basilija d.o.o. sa otoka Šolte.
- Akcijom želimo poslati poruku koji problem imamo s morskim otpadom, ali uz to i istaknuti utjecaj nautičkog turizma i potrebu zaštite posidonije, odnosno morske trave koju ugrožavanom sidrenjem. Samim čišćenjem nećemo napraviti sve, očistit ćemo plaže, ali ono što je bitno je riješiti problem otpada na kopnu, jer dok se god to ne sredi mi ćemo i dalje imati mikroplastiku u moru koja sve više negativno utječe na naše zdravlje, na okoliš i turizam - kazala je izvršna direktorica udruge Sunce Gabrijela Medunić-Orlić.
Procjenjuje se da oko 80 posto morskog otpada dolazi s kopna, a zbog neadekvatnog gospodarenja otpadom u morima svakodnevno završi 13 tisuća tona plastike. Praćenje vrste otpada, podrijetlo otpada i mjesta na kojima se nakuplja važno je za uspostavu funkcionalnih sustava upravljanja, kako otpadom tako i morskim okolišem.
- Iskustvo kaže da je more puno otpada i najveći dio je plastika. Najgore od svega je što se ta plastika raspadne u moru, pretvara se u mikroplastiku i onda ulazi u hranidbeni lanac putem riba i ostalih morskih organizama i na kraju završava kod nas – kazala je Medunić-Orlić i napomenula kako danas imamo obrnuti problem gdje su za razliku od prije, danas onečišćene uvale, jer lako dostupne plaže čiste komunalno redarstvo. S toga je veća potreba za čišćenjem manje dostupnih plaža koje se onečišćuju morskim strujama koje na ta mjesta donose otpad, a pojedine lokalne zajednice često nemaju resurse, niti je organizirana za njihovo čišćenje.
Uz zaposlenike, članove i volontere udruge Sunce na ekološkoj regati su sudjelovati predstavnici svih navedenih partnera i suradnika. Važnost Cleaning Sailing Race-a prepoznata je i od strane PIK Mornar, RC Draulik Milna i udruge studenata Oceanus, koji su im se pridružili u podvodnoj ronilačkoj akciji uklanjanja otpada.
Cleaning Sailing Race bit će i prilika za edukaciju djelatnika u nautičkom sektoru o važnosti razvoja održivog nautičkog turizma. Edukacija će obuhvatiti teme utjecaja otpada na morski ekosustav te približiti nautičarima značaj i svrhu ekološki prihvatljivog sidrenja.
Podsjećamo, Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita jedna je od vodećih organizacija za zaštitu prirode i okoliša u Hrvatskoj koja svojim radom daje izniman doprinos zaštititi prirode RH te osobito Jadranskom mora, zagovaranjem, educiranjem i informiranjem o okolišno-odgovornim rješenjima utemeljenima na stručnom i istraživačkom radu.
Klimatska kriza, onečišćenje, prekomjerni i neselektivni industrijski ribolov te uništavanje morskih staništa predstavljaju najveće prijetnje morima i oceanima, na koje moramo reagirati danas, poručuju organizatori ove ekološke akcije.
https://www.kastela.org/novosti/aktualnosti/62413-velik-broj-volontera-na-jedrilicama-isplovilo-iz-marine-kastela-u-ekolosku-akciju-na-solti#sigProId111042cffd
Foto: Ivana Topić (PGK)
KOMENTARI: