hren

OD SLJEDEEG TJEDAN KREŽE CIJEPLJENJE ŠIRE POPULACIJE
- U našoj županiji imamo veliki broj novooboljelih, 1187 osoba je testirano, od toga je 462 pozitivnih. Skoro 40 posto novooboljelih. Ovo je u ovom valu najveća brojka. Situacija nije zadovoljavajuća, brojke eskaliraju. Očekivali smo pad s obzirom da je prošao Uskrs, ali mi i dalje po epidemiološkim izvidima imamo obiteljska druženja i grupiranja. Vidimo da iz pojedinih obitelji imamo veći broj oboljelih. Nemamo podataka o žarištu u određenoj ustanovi - izvijestila je danas dr. Željka Karin, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije. 

- Obiteljska druženja nemoguće je kontrolirati. Danas je bio Stožer, sutra će opet biti. Razmišlja se o raznim mogućnostima. Teško je iskontrolirati obitelji, uvijek preporuke idu naravno da se uozbiljimo. Ovo je sada britanski soj, brojke jako brzo rastu i po broju hospitaliziranih i broju umrlih. Situacija je vrlo ozbiljna - kazala je dr. Karin, prenosi dalmatinskiportal.hr.

Prema njenim riječima cijepljenje dobro ide, te da obiteljska medicina radi u svojim ambulantama, na punktovima u Spaladium Areni, u Sinju, Trogiru i Kaštelima i u Zavodu za javno zdravstvo.

- Zasad se svi cijepe, ako netko odbije AstraZenecu, poziva se sljedeći u nizu. Zasad nemamo problema, dapače, preko 80 tisuća doza cjepiva smo podijelili u našoj županiji, razdijelili smo sve što smo dobili. Očekujemo nove pošiljke, do kraja šestog mjeseca 200 tisuća doza. Već smo se organizirali i napravili raspored da se na tjednoj razini podijele sve doze vrlo brzo. Pozivam sve da se jave liječnicima i da se naruče preko platforme Cijepi se i da ide cijepljenje u što većem broju. Od sljedećeg tjedna ćemo početi cijepiti širu populaciju - najavila je dr. Karin. 

Na pitanje, hoće li se krizme i pričesti odgađati, kazala je kako se i tome razgovara te da su dati napuci i da se dobro provode.

- Problem je što se nakon toga ljudi druže, idu u restorane. Vidjet ćemo postoji li mogućnost možda da se na neko vrijeme odgodi, ali mi to ne možemo narediti, to je stvar vjerske zajednice i nadbiskupa i dogovora. Imamo izvrsnu suradnju i nadbiskup je uvijek slijedio preporuke epidemiologa i prenosio ih na niže strukture. Poštivalo se sve što smo predlagali. Ne bi bilo problema da se ljudi nakon tog čina ponašaju kako bi trebalo -  kazala je dr. Karin. 

Što se tiče novih mjera, Karin je kazala kako teško govoriti kakve bi mjere trebalo donijeti te da se pokazalo kako zatvaranje nije polučilo rezultat.

- Neke pojedinačne mjere bi svakako trebalo, s obzirom na područja. Tamo gdje je situacija dobra da se ne ide sa strožim mjerama. Za sutra smo ostavili odluku o online nastavi. Gledat će se svi aspekti i broj oboljelih općenito na području i broj oboljele djece - navela je Karin.

Karin je naglasila kako još uvijek mnogi ne vjeruju u opasnost virusa ali da osim cijepljenjem i mjerama trenutno nema druge metode i načini da se širenje virusa zaustavi.

- Vjerojatno su ljudi i umorni od svih ovih mjera, ali mi uistinu nemamo drugih metoda i načina da se ovo zaustavi. To svi znaju. Cijepljenje i provođenje epidemioloških mjera. Na svakom od nas je odgovornost. Ne vidim drugog načina. Mi nikako da usvojimo da je vrlo važno voditi računa ako se miješamo i družimo s nekim s kim nismo u kontaktu, sigurno je da će se bolest širiti. Vrlo je bitno, trebamo voditi računa ako imamo bilo kakav simptom, nazvati svog liječnika ili doći na testiranje i vidjeti kakva je situacija. I naravno, nositi masku. Bilo bi jako dobro da se i doma drže maske dok se ne utvrdi je li korona ili ne -  preporučila je dr. Karin. 

Što se tiče cjepiva, osobe koje ga budu primale, primit će ono koje je trenutno na raspolaganju.

- Najviše ćemo Pfizera dobivati, ali ne možemo garantirati koje će se cjepivo dobiti. Bitno je da se ljudi zaštite i da je svako cjepivo bolje nego da se cjepivo ne primi. Treba se prijaviti, pa ako netko želi drugo cjepivo, čekat će red. Doći će i to drugo cjepivo. Pozvala bi nastavnike koji su izloženi. Djeca prolaze s blažim simptomima, ali se nastavnici mogu zaraziti i završiti s lošim posljedicama – zaključila je ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.


KOMENTARI:

GLOMAZNI OTPAD
Raspored kontejnera za glomazni otpad
PRIJAVI DEPONIJ
Prijavi ilegalni deponij