hren

RADOVE FINANCIRAJU HRVATSKE VODE I ŽUPANIJA
U četvrtak su službeno započeli radovi na izgradnji dionice vodoopskrbnog cjevovoda kroz zaseoke Taraši i Barani, duljine oko tri kilometra magistralnog cjevovoda te osamsto metara opskrbnog cjevovoda. Radove su svečano otvorili Blaženko Boban, župan splitsko-dalmatinski, Ante Baran, načelnik Općine Lećevica i Tomislav Šuta, direktor Vodovoda i kanalizacije Split

- Nalazimo se ovdje na području Lećevice gdje pokrećemo aktivnosti i projekte koji su navezani ne samo za ŽCGO Lećevica nego i za domaće stanovništvo. Tako ovdje u Barana i Taraša do sada nije bilo pitke vode i nadamo se da će realizacijom ovog projekta dobiti vodu. Ono što je primarni projekt je ŽCGO Lećevica i popratni infrastrukturni projekti ali također navezano na to i je tunel Kozjak koji će biti žila kucavica cijelog ovog dijela Splitsko-dalmatinske županije. Svjedoci smo svi što znači tunel sveti Ilija za imotski kraj, isto tako će tunel Kozjak značiti za ovaj kraj. Preduvjeti za to su,naravno, osnovna komunalna infrastruktura i pitka voda. Nadam se da danas, ovim činom, uistinu pokrećemo lavinu građevinskih radova na području ovog dijela dalmatinske zagore– istaknuo je župan Blaženko Boban.

Zadovoljstvo pokretanjem projekta izrazio je i načelnik općine Ante Baran.

- Ovaj projekt puno znači stanovnicima Lećevice s obzirom da Lećevica vidi svoj razvoj u ruralnom turizmu i već sada imamo dosta kuća za odmor. Vraća se sve veći broj mladih ljudi i ovdje zasnivaju obitelj. Sam broj stanovnika se povećao i sada za vrijeme pandemije koronavirusa.  Problem je bio jer su ljudi do sada ovisili o jednoj autocisterni te je ovo velik dan za stanovnike i općinu Lećevica. Od srca smo zahvalni Hrvatskim vodama, Vodovodu i Splitsko-dalmatinskoj županiji na čelu sa našim županom Blaženkom- kazao je Baran.

Vrijednost ugovorenih radova prve faze iznosi preko 5.5 milijuna kuna, a vrijednost ugovorenih usluga Nadzora na izgradnjom iznosi 72 tisuće kuna. Radove financiraju Hrvatske vode u iznosu od 90  posto te Splitsko dalmatinska županija u iznosu od 10 posto.

Važnost samog projekta istaknuo je i direktor ViKa,Tomislav Šuta.

- Ovaj projekt je značajan za razvoj dalmatinske zagore i budućnost općine Lećevica. Želimo da naša županija ima ravnomjeran razvoj a jedan od osnovnih uvjeta je osigurati vodoopskrbni sustav. Projekt je u vrijednosti od skoro 17 milijuna kuna i sastoji se od 4 faze. Ova prva faza iznosi skoro 5 i pol milijuna kuna i već je značajna za 2 zaseoka u općini Lećevica -Barani i Taraši, gdje će se uz magistralni vodovod izgraditi sekundarna mreža – kazao je Šuta.

 Cjelokupni sustav planiran je izgradnjom u četiri faze, od kojih su navedeni zaseoci prva.
Za preostale faze, Vodovod i kanalizacija Split je završio je projektnu dokumentaciju, ishodio dvije građevinske dozvole za fazu tri i četiri koju će graditi zajedno sa Županijskom upravom za ceste, dok je faza četiri u postupku ishođenja dozvole za gradnju.

Ukupna procijenjena vrijednost izgradnje cjelokupnog projekta vodoopskrbe iznosi skoro 17 milijuna kuna.

 

Foto: dalmacija.hr


KOMENTARI:

GLOMAZNI OTPAD
Raspored kontejnera za glomazni otpad
PRIJAVI DEPONIJ
Prijavi ilegalni deponij