REZIME REZULTATA IZBORA
U prvim satima ponedjeljka Državno izborno povjerenstvo objavilo je neslužbene rezultate, prema kojima su HDZ i partneri pobjednici prijevremenih parlamentarnih izbora, osvojivši 59 mandata u Hrvatskoj i dva mandata pripadnika dijaspore.

Osim HDZ-a i partnera koji će tako u novom sazivu Sabora imati 61 mandat, u saborskim klupama naći će se i 54 predstavnika Narodne koalicije, 13 zastupnika Mosta, njih osam iz Živog zida, trojica IDS-ovaca, dva predstavnika Bandićeve Stranke rada i solidarnosti te po jedan predstavnik HDSSB-a i liste za dijasporu Željka Glasnovića, kao i osam predstavnika nacionalnih manjina.

Hrvatska demokratska zajednica, koja je u većini izbornih jedinica na izbore izašla samostalno, pobjedu je ostvarila u njih sedam, dok je SDP bolji rezultat ostvario u četiri izborne jedinice.

HDZ je tako pobijedio u drugoj, četvrtoj, petoj, šestoj, devetoj, desetoj i jedinici za dijasporu, a Narodna koalicija u prvoj, trećoj, sedmoj i osmoj izbornoj jedinici. Ako izuzmemo dijasporu, HDZ je najbolji rezultat ostvario u 9. Izbornoj jedinici gdje mu je povjerenje dalo 49,61 posto onih koji su glasovali, dok je Narodna koalicija najbolji rezultat ostvarila u 3. Izbornoj jedinci, 52,56 posto glasova.

Na ove izbore izašlo je 52,59 posto birača, a njihovim glasovima u Saboru će ih predstavljati:
U prvoj izbornij jedinici Zoran Milanović, Vesna Pusić, Davor Bernardić, Igor Dragovan, Orsat Miljenić, Siniša Varga, Joško Klisović, Andrej Plenković, Gordan Jandroković, Darinko Kosor, Željko Reiner, Bruna Esih, Vlaho Orepić i Goran Aleksić.
U drugoj izbornoj jedinici Gordan Maras, Stjepan Kožić, Vedran Babić, Kažimir Varda, Gordana Sobol, Anka Mrak-Taritaš, Ivana Maletić, Andrija Mikulić, Zlatko Hasanbegović, Branko Hrg, Milijan Brkić, Milan Bandić, Slaven Dobrović i Ivan Lovrinović.
Iz treće u Sabor odlaze Siniša Hajdaš-Dončić, Predrag Štromar, Stjepan Kovač, Matija Posavec, Mario Habek, Marija Puh, Marko Vešligaj, Milorad Batinić, Žarko Tušek, Anđelko Stričak, Darko Horvat, Josip Križanić, Vladimira Palfi i Robert Podolnjak.
Birači četvrte izborne jedinici odlučili su da ih u Saboru predstavljaju Miroslav Tuđman, Ivan Anušić, Tomislav Tolušić, Vlatko Kopić, Josip Đakić, Irena Petrijevčanin Vuksanović, Domagoj Hajduković, Ivan Vrdoljak, Ana-Marija Petin, Tomislav Žagar, Damir Tomić, Branimir Glavaš, Miroslav Šimić i Hrvoje Runtić.
Iz pete će u Sabor Zdravko Marić, Dražen Milinković, Franjo Lucić, Pero Ćosić, Ivan Penava, Danijel Marušić, Mladen Karlić, Stevo Culej, Zdravko Ronko, Davor Vlaović, Marta Luc-Polanc, Predrag Matić, Tomislav Panenić i Dragan Vulin.
U šestoj  su izabrani Goran Marić, Dražen Barišić, Drago Prgomet, Ivo Žinić, Dražen Bošnjaković, Jasen Mesić, Mirando Mrsić, Nenad Stazić, Bojan Željko Lenart, Goran Beus Richemberg, Bojan Glavašević, Ivan Pernar, Darinko Dumbović i Nikola Grmoja.
Iz sedme će u Saboru biti Davor Ivo Stier, Damir Jelić, Tomislav Ćorić, Tomislav Klarić, Tomo Medved, Domagoj Ivan Milošević, Milanka Opačić, Krešo Beljak, Mihael Zmajlović, Tomislav Saucha, Damir Mateljan, Saša Dujić, Josip Katalinić i Ivan Vilibor Sinčić.
Rezutati osme jedinice kazuju da će njihovi saborski zastupnici biti Željko Jovanović, Peđa Grbin, Silvano Hrelja, Nada Turina-Đurić, Romana Reković, Boris Miletić, Marijan Mikačević, Marija Stipanov, Frane Milat, Oleg Butković, Anton Kliman, Ivan Kirin, Ines Strenja-Linić i Marin Škibola.
U devetoj u Sabor idu Branka Juričev-Martinčev, Grozdana Perić, Ante Sanader, Darko Milinović, Mediljko Dujić, Miro Kovač, Hrvoje Zekanović, Davor Lončar, Božidar Longin, Ranko Ostojić, Sabina Glasovac, Ivan Klarin, Miro Bulj i Marko Vučetić.
Predstavnici najjužnije izborne jedinice, one desete, bit će  Damir Krstičević, Andro Krstulović Opara, Branko Bačić, Petar Škorić, Lovro Kuščević, Goran Dodig, Milan Kujundić, Mato Franković, Boris Lalovac, Branko Grčić, Arsen Bauk, Darko Parić, Božo Petrov i Ivan Kovačić.

Zanimljivo je da je među budućim zastupnicima i dio onih koji su to ostvarili rezultatima preferencijalnog glasovanja, a to su Anka Mrak Taritaš,  Milijan Brkić, Bruna Esih, Stevo Culej, Milorad Batinić, Bojan Glavašević, Nikola Grmoja, Ivan Pernar, Darinko Dumbović, Anton Kliman, Ivan Kirin i Milan Kujundžić.

U narednim danima očekuje se veći angažman stranačkih čelnika, kako bi se postigli dogovori s mogućim koalicijskim partnerima, jer HDZ-u i partnerima, unatoč pobjedi, nužne su koalicije kako bi se formirala većina u Saboru te dobio mandatar nove Vlade.


KOMENTARI:
(Da bi ste mogli komentirati morate biti prijavljeni na Facebook.)

 

GLOMAZNI OTPAD
Raspored kontejnera za glomazni otpad
PRIJAVI DEPONIJ
Prijavi ilegalni deponij