Drugi dan Morskih puta o'crljenka kaštelanskog dočekali smo u starogradskoj luci, s nešto više brodova oko nas nego ih je bilo prošlu večer, a jako brzo zaključili smo da se radi o brodovima s posadama koje će u vikendu pred nama sudjelovati na Viškoj regati. Ovo jutro dočekali smo i spremni za različite aktivnosti koje smo planirali odraditi tijekom dana pred nama.
A da bi sve napore koji nas očekuju mogli izdržati, ponovo se angažirao Leše pripremivši obilan doručak za sudionike, upravo onakav kakav se očekuje na ovakvim putovanjima. No, treba reći da je zbog potreba da nekoliko puta prođe onom zastrašujućom pasarelom, ova novinarka ostala bez doručka i u aktivnosti krenula samo s energijom prikupljenom dan ranije.
Još jedna kava pred polazak na teren i uslijedio je sastanak s ravnateljem javne ustanove Agencija za upravljanje Starogradskim poljem Vinkom Tarbuškovićem, koji nas je odmah „kupio“ usporedbom njihove stare škole i naše školske zgrade u kojoj je danas gimnazija.
Upoznao nas je ravnatelj Tarbušković s nekim od povijesnih i arheoloških lokaliteta Hektorovićevog grada, gdje i u ovom trenutku arheolozi imaju pune ruke posla, ispričao nam je neke zanimljivosti iz prošlih vremena Starog Grada, ali i o blagodatima Starogradskog polja, u prošlosti znanom kao Hora Faru.
A jedan od najvažnijih proizvoda tog polja, uz maslinovo ulje, nekada je bilo,a i danas je, vino, posebno plavac mali, direktni srodnik crljenka kaštelanskog, koji je i bio razlog dolaska morskih puta crljenka na otok Hvar.
- Uz niz poveznica koje vežu Mediteran, svakako je poljoprivreda, odnosno masline i vinova loza. Ako uzmemo u obzir da je otok Hvar otok vina, onda je tu na prvom mjestu plavac mali koji je zajedno s crljenkom, uz bogatu povijest i jedna od poveznica Starog Grada i Kaštela – ustvrdio je Tarbušković, naglasivši da se u ponudu dobre kapljice i dobre hrane ulaže sve više te da se nizom događanja, poput ovih morskih puta razvija jedna posebna enološka i gastronomska priča na ovom području.
Da je ta priča važna za rezultate u turističkoj sezoni, ali i izvan glavne sezone, mišljenja je, baš poput svojih kolega dan ranije na Šolti, danas bila i direktorica starogradske Turističke zajednice Žaneta Roić, s kojom smo razgovarali o aktualnim turističkim temama.
U popisu naših aktivnosti bio je i posjet muzeju u dominikanskom samostanu Sv. Petra, a naše zadovoljstvo bilo je veliko ne samo zato što smo imali priliku vidjeti zanimljive i jedinstvene izloške, već i zato jer nas je kroz muzej proveo, ni manje ni više nego jedan Kaštelanin dominikanac fra Ante Kazotti. A mladi fratar, osim što nas je upoznao s povijesti na ovim područjima, odveo nas je i u samostanski vinograd u kojem rastu slatke bobice od kojih će nastati odlično hvarsko vino.
Upoznali smo ovog dana više starogradskih crkvi, muzeja, starih ulica i trgova te posjetili Tvrdalj Petra Hektorovića, a nakon prijeđenih kilometara i novih povijesnih saznanja, koje nam je, uz službena lica, udijelio i član naše ekipe Igor, došlo je vrijeme za ponovno prikupljanje energije, Naravno, uz sipu i bob i uživanje u crljenku, ali i plavcu malom te crnom vinu iz dominikanskog samostana.
Uz nas su na ručku bili i naši starogradski domaćini, a u raspravi o važnosti svakog od Kaštela koja se povela za stolom, prevaga je otišla u korist Lukšića, jer je ova novinarka bila najglasnija u iznošenju pozitivnih karakteristika „centra Kaštela“, a u tome je imala svesrdnu podršku fra Ante, rođenog Lukšićanina.
Kako se dobre ideje uglavnom rađaju oko dobre trpeze i ovog dana pao je prijedlog da u vrijeme korizme Forski kantaduri održe u lukšićkoj crkvi prigodni koncert, a zanimanje za taj prijedlog pokazala je i prva žena kaštelanskog turizma Nada Maršić.
Kaštelanski posli, rasprave i ideje u svoj svojoj posebnosti, kao i kako se pravi ružolino što nam je objasnila ljepša polovica bračno-vinarskog para Kuzmanić, čak su zainteresirale i mladu novinarku Anu iz prijateljskog portala iz Splita, koja je ovog dana doznala i neke kaštelanske političke ćakule, tko je kupio diplome, zašto treba ugasiti kambelovski krnjeval i cijeli niz lokalnih kaštelanskih aktualnosti i „ludosti“
Uslijedio je još poneki kasnoposlijepodnevni obilazak i ovaj radni dio dana bio je gotov. Večera i odmor te pripreme za treći dan putovanja. A treći dan putovanja ekipu će odvesti u turistički biser Brača, na Bol i naravno potražiti tamo srodnike crljenka i upoznati lokacije koje će jednog dana posjetiti i turisti, sudionici morskih puta, jednog od budućih turističkih proizvoda na području Splitsko-dalmatinske županije.
Foto: Ivana Topić