POVIJESNA BITKA U SOČIJU
U svom petom nastupu na svjetskim nogometnim prvenstvima reprezentacija Hrvatske je po drugi puta u povijesti izborila mjesto u polufinalu pobijedivši u subotnjem četvrtfinalu odigranom u Sočiju reprezentaciju Rusije boljim izvođenjem jedanaesteraca, nakon što je u osnovnih 90 minuta rezultat bio 1-1, a poslije produžetka 2-2.

HRVATSKA - RUSIJA 2:2 (4:3) (Kramarić 39', Vida 101' / Čerišev 31', Fernandes 114')

RUSIJA: Akinfejev – Fernandes, Kutepov, Ignaševič, Kudrijašov– Kuzjajev, Zobnin – Samedov (od 54. Jerohin), Golovin (od 102. Dzagojev), Čerišev (od 67. Smolov) – Dzjuba (od 79. Gazinski). IZBORNIK: Stanislav Čerčesov.

HRVATSKA: Subašić – Vrsaljko (od 97. Ćorluka), Lovren, Vida, Strinić (od 74. Pivarić) – Rakitić, Modrić – Rebić, Kramarić (od 88. Kovačić), Perišić (od 63. Brozović) – Mandžukić. IZBORNIK: Zlatko Dalić.

JEDANAESTERCI: Smolov – Subašić brani, 0:1 – Brozović, 1:1 – Dzagojev, Kovačić – obranio Akinfejev, Fernandes –promašio, 1:2 – Modrić, 2:2 – Ignaševič, 2:3 – Vida, 3:3 – Kuzjajev, 3:4 – Rakitić.

Hrvatska je ispisala povijest! Vatreni su u polufinalu Svjetskog prvenstva! Nakon 20 godina. Ova generacija je uspjela u još jednoj dramatičnoj, šokantnoj utakmici na jedanaesterce izbaciti domaćina Rusiju! Veselite se, napijte se, uživajte... Bravo, bravo, majstori! Čudo ste, čudo svjetsko, kakva prekrasna priča. A sad Englezi! Možemo mi i njih, možemo mi sve do finala, ovo je čudesna generacija kojoj se u Rusiji vratilo se. Zasluženo.

Tijek utakmice bio je posve očekivan. Rusi su se odlučili za defenzivniju varijantu, njihova geometrija igre bila je jasna, pokušati oduzeti posjed lopte Vatrenima, a onda brzom tranzicijom igre ili dugačkim loptama pronalaziti isturenog Dzjubu. Hrvatska je pak imala veći posjed lopte, naoko vodila igru, ali bez nekih konkretnijih igračkih rješenja.

U prvom poluvremenu, Modrić i društvo nikako nisu nalazili rješenja kako probiti ruski blok, igra je zapinjala negdje oko centra. Možda je razlog bio i spori protok lopte koji nije stvarao višak igrača. Mnogo puta u takvim situacijama, kad se nije mogao riješiti ruski obrambeni rebus, lopta se vraćala Subašiću. Nije to znalo biti dobro rješenje, jer Subašića je ometao Dzjuba, nekoliko je lopti izbio u aut. Bilo je jako mnogo krivih dodavanja, jednostavno previše.

Prvu priliku imali su naši dečki nakon prekida, odnosno kornera. Lovren je najviše skočio u šesnaestercu, lopta je došla do Rebića, koji puca glavom s nekih osam metara, ali preko vratnice. Mandžukić je nedugo nakon toga također imao polupriliku, nakon centaršuta Vrsaljka, bio je prvi na lopti koju je zahvatio poprilično loše, pa je otišla daleko od svog cilja.

Nakon te dvije početne možemo kazati sasvim zgodne situacije za Vatrene, gledali smo tešku bitku u kojoj su naši pokušavali razbiti prvu crtu ruske obrane, ali nisu uspijevali. Rusi su se borbeno i čvrsto branili, najbolje je to opisati stereotipom "ginuli" su na travnjaku. Vidio se veliki motiv domaćina. Međutim, do pogotka za vodstvo nisu imali nekih napadačkih aktivnosti. Tu i tamo su kao nešto prijetili, ali to su bile "prazne puške". Tek nakon dva centaršuta iz prekida su stvorili neke gužve pred Subašićem.

Onda su poveli, ni krivi ni dužni. Nakon jedne duge lopte ispucane iz obrane Rusa, naši su gubili duel za duelom, lopta je na kraju stigla do Čeriševa koji je zaista sjajno pogodio. Nakon tog vodstva, Rusi su se malo "zaigrali". Željeli su valjda odmah riješiti utakmicu, malo su se više otvorili, izašli iz obrambene formacije i to ih je koštalo, usput se i pokazalo kako bi to izgledalo kad bi napadali. Ostali su malo previše u napadu, naši su izjednačujući pogodak postigli iz polukontre.

Drugo poluvrijeme počelo je našim "stiskavcem", a Rusi su se još više povukli. Nakon nekoliko minuta druge dionice, Kramarić je pokušao škaricama dobro je opalio, ali ravno u Akinfejeva. Nedugo zatim udarcem s dvadesetak metara probao je jučer opet dobri Ante Rebić, ali bilo je previsoko.

U 59. minuti Vatreni su imali najbolju šansu na utakmici. Jedna odbijena lopta nakon ubačaja Kramarića došla je do Perišića, koji s sedam metara pogađa vratnicu, lopta je putovala blizu crte, ali je završila u gol-autu. Hrvatska je potpuno preuzela kontrolu igre, Rusi su teško disali, ali su se i dalje uspješno branili. Da bi u 72. minuti stigli do prilike. Nakon centaršuta Fernandesa, Jerohin je pucao glavom s nekih šest metara, ali preko vratnice. Imali su i naši priliku četrnaest minuta prije kraja, prvo Modrić nije uspio dohvatiti loptu, onda je blokiran udarac Vrsaljka.

U 89. minuti Danijel Subašić se primio za zadnju ložu, Dalić više nije mogao mijenjati, izgledalo je neugodno, ali Suba je izdržao do kraja, čak je i obranio jednu nezgodnu loptu. Onda su krenuli produžeci u kojima je odmah zbog ozljede morao izaći Vrsaljko, a zamijenio ga je Ćorluka. Na kraju su odlučivali jedanaesterci...

Izvor : Sportske Novosti