HRVATSKA rukometna reprezentacija spada među ekipe koje su nam donijele najviše veselja, ali i potrošile najviše živaca. Svakog siječnja (a svake četvrte godine i u kolovozu) živimo s njima svaki napad, utakmicu gledamo bez sekunde mira i često proklinjemo dan kad smo ih zavoljeli. Ipak, bez njih ne možemo, koliko god nam to štetilo zdravlju. U Indexovoj anketi glasajte za najdramatičniji trenutak u povijesti reprezentacije.

Rukomet je po broju osvojenih velikih medalja i trofeja najuspješniji sport u Hrvatskoj od osamostaljenja. Hrvatska se na rukometnoj sceni pojavila na Euru u Portugalu 1994. i odmah osvojila prvo odličje, brončanu medalju. Iduće godine Hrvatska je uzela svjetsko srebro na Islandu, a prva velika generacija hrvatskog rukometa zaključila je svoju priču olimpijskim zlatom u Atlanti 1996.

Uslijedili je pad koji je trajao do Portugala 2003. kad su Ivano Balić, Mirza Džomba, Petar Metličić stigli na turnir kao ekipa s dna Europe i popeli se na svjetski tron. Osvojili su svjetsko zlato, a godinu dana kasnije i olimpijsko zlato u Ateni.

Hrvatska rukometna reprezentacija je od osamostaljenja osvojila dva olimpijska zlata i jedno svjetsko, a jedino joj nedostaje titula europskog prvaka. Hrvatski rukometaši u kolekciji imaju još tri svjetska srebra, tri europska srebra, tri europske bronce i jednu svjetsku.

Koji je najdramatičniji trenutak u povijesti hrvatskog rukometa?

1. Musa protiv Norveške, EP 2020.

Polufinale protiv Norveške 2020. dalo je, uz Duvnjaka, još jednog junaka, i to onog iz trećeg plana. Norvežani su imali loptu pola minute prije kraja pri neriješenom rezultatu. Petnaest sekundi prije kraja Johannessen je šutnuo loptu, Marin Šego i stativa su ju zaustavili udruženim snagama i Hrvatska je dobila šansu konačno slomiti suparnika. Lopta je stigla do Igora Karačića koji je fintirao skok-šut i dodao na crtu loptu za Željka Musu, a gorostasni Hercegovac zabio je najbitniji gol svoje karijere. Nevjerojatan kraj jedne od najnevjerojatnijih utakmica u povijesti europskih prvenstava.

2. Goluža protiv Španjolske, SP 2003.

Hrvatska je u Portugalu 2003. uzela svjetsko zlato, ali ne bi ni stigla do finala da Slavko Goluža protiv Španjolaca u polufinalu nije odigrao utakmicu života. Španjolci su vodili s pet razlike 15 minuta prije kraja, ali se Hrvatska na Golužin pogon vratila i imala pobjedu u ruci. Ipak, Iker Romero je sa zvukom sirene zabio za produžetke. Tamo smo gledali novi dramu. Goluža je ponovno briljirao, a ključan je bio penal u 70. minuti, pri vodstvu Španjolske +1. Uzeo je loptu i zavukao ju kroz noge specijalistu Davidu Barrufetu, čime je donio Hrvatskoj novi produžetak u kojem je ipak izborila pobjedu.

3. Duvnjak protiv Norveške, EP 2020.

Za vas smo izdvojili 10 najdramatičnijih trenutaka s velikih turnira koje je Hrvatska dosad odigrala. Pomozite nam pomoću strelica odabrati one zbog kojih ste jedva izbjegli infarkt i proživjeli najviše emocija. U izbor smo uzeli samo ključne trenutke iz velikih utakmica koje su završile pobjedom hrvatske reprezentacija te smo vas ovaj put poštedjeli gledanja i onih trenutaka koji su vas najviše razbjesnili ili rastužili.

Drama nad dramama u polufinalu Eura u Norveškoj 2020. stigla je do svog vrhunca u produžecima. Izraubana i umorna Hrvatska stigla je do produžetaka. Tamo je Norveška vodila jedan razlike, a Hrvatska je imala napad da se održi na životu. Domagoj Duvnjak je dodao na crtu za Marina Marića kojem golman skida udarac, ali suci pokazuju na sedam metara. Semafor je pokazivao točno 70:00 i mjesta za grešku nije bilo. Duvnjak je kapetanski uzeo loptu i okrunio utakmicu života golom koji nas je odveo u nove produžetke.

4. Lacković protiv Francuske, EP 2008.

Na Europskom prvenstvu 2008. godine Hrvatska je u polufinalu igrala protiv vječnih rivala Francuza. Utakmica dviju momčadi koje su bile na svom vrhuncu bila je očekivano teška i tvrda, a u zadnje tri minute se ušlo s neriješenim rezultatom. Uslijedio je jedan od najdužih hrvatskih napada u povijesti rukometa. Trajao je skoro dvije i pol minute, Francuzi su ga pet puta prekidali faulom, a suci dvaput poništavali zabijeni gol i vraćali loptu na devet metara.

Ipak, 50 sekundi prije kraja Blaženko Lacković se diže i posprema loptu u malu mrežicu, nedohvatljivo za Thierryja Omeyera. Francuzi su imali napad za izjednačenje, ali je Hrvatska sjajnom obranom, koju je na tajmautu dogovorio Davor Dominiković, sačuvala prednost.

5. Matošević protiv Rusije, OI 1996.

Ključnu utakmicu za polufinale Igara u Atlanti igrali su Hrvatska i Rusija. Samo pobjeda je Hrvatsku vodila dalje. Igrala se zadnja minuta, Rusi su imali +1 i igrača više, a Hrvatska napad. Lopta je došla do lijevog krila na Vladimira Jelčića, koji iz nemogućeg, mrtvog kuta felšanom loptom vara Sergeja Lavrova. Rusi su u idućem napadu dobili sedmerac i priliku da riješe utakmicu. Ipak, Matošević skida velikom Dimitriju Torgovanovu penal i daje Hrvatskoj nadu da ipak može proći dalje.

6. Šola protiv Srbije, SP 2005.

Na Svjetskom prvenstvu u Tunisu 2005. godine Hrvatska je posljednju utakmicu drugog kruga igrala sa Srbima pod vodstvom Veselina Vujovića, reprezentacijom s kojom dotad nije imala dobar skor. Bila je potrebna pobjeda za prolazak u polufinale nakon neočekivanog poraza od Norveške, a utakmica je bila potpuno izjednačena i igrala se gol za gol. Hrvatska je imala +1, ali je Srbija u posljednjoj minuti izradila zicer za krilo Sudžuma. Ipak, Vlado Šola se raskrilio i sjajnom obranom potvrdio hrvatsko polufinale.

7. Kaleb protiv Grčke, OI 2004.

Hrvatska je zlato na Igrama u Ateni uzela sa svim pobjedama. Iako se nije radilo o ključnom golu, najljepši trenutak turnira bio je pogodak Nikše Kaleba Grcima koji je ušao u rukometne anale kao jedan od najlucidnijih ikad i godinama se vrtio kao špica rukometnih emisija i kompilacija. Kaleb je istrčao kontru, skočio u zrak i fintirao da će pucati kroz noge, a onda je nonšalantno bacio loptu pored nemoćnog grčkog golmana. Taj gol savršeno je oslikao dominaciju Hrvatske u Ateni koja je uzela drugi olimpijski naslov u povijesti.

8. Kopljar protiv Poljske, EP 2016.

Na Europskom prvenstvu u Poljskoj 2016. godine dogodilo se jedno od najvećih čuda u povijesti rukometa. Uoči posljednjeg kola samo je teorija držala Hrvatsku u igri za polufinale. Nakon što su Norvežani pobijedili Francuze, Hrvatska je trebala s naizgled nevjerojatnih 11 razlike svladati domaćina kako bi prošla dalje. Momčad pod vodstvom Željka Babića uspjela je napraviti podvig za sva vremena, a u jednom trenutku vodila je i 17 razlike.

Ipak, Poljska se nije predavala i u 52. minuti stigla je do -12. Hrvatska se mučila u napadu, a njeni najbolji šuteri ohladili su se i lopta nije htjela u gol. Ipak, pojavio se Marko Kopljar koji je uzeo loptu, prošao svog igrača i pod faulom zavukao loptu u poljski gol. Hrvatska je otišla na +13, Poljska je zaradila isključenje i tu se utakmica prelomila.

9. Jović protiv Rusije, OI 1996.

Nakon što je Valter Matošević obranio penal Rusima na Igrama u Atlanti, Hrvatska je imala posljednji napad na utakmici. Vladimir Jelčić je htio gurnuti loptu na crtu, Rusi su ju odbili, a pokupio ju je Božo Jović koji s istekom sirene zabija za veliku pobjedu. U polufinalu je Hrvatska srušila Francusku, a u finalu Švedsku.

10. Šola protiv Tunisa, SP 1995.

Hrvatska je na SP-u u Islandu 1995. osvojila srebro, no da bi došla do njega, morala se jako pomučiti. U osmini finala rival je bio Tunis, a afrička momčad Hrvatsku je odvela čak do sedmeraca. Tada briljira Vlado Šola koji s dva skinuta penala vodi Hrvatsku dalje.

Izvor: Index.hr