HR KLUBOVI U EUROPI
DINAMO je u 6. kolu skupine K Europa lige pobijedio CSKA 3:1 i na sjajan način otišao u europsko proljeće.

Hrvatski prvak poveo je u 28. minuti golom Joška Gvardiola, na 2:0 povisio je Oršić u 41. minuti, a treći gol zabio je Lirim Kastrati u 75. minuti. U sljedećem napadu gol za CSKA zabio je Kristijan Bistrović i tako pokvario veliki Dinamov uspjeh.

Mamić je u utakmicu ušao u najjačem mogućem sastavu i Dinamo je od prve minute stisnuo Ruse i razbio ih u jednom od svojih najboljih europskih poluvremena.

Furiozni Dinamo u prvom dijelu

Već u 10. minuti Oršić je pucao iz okreta, ali je netko skrenuo njegov udarac u korner, a pet minuta kasnije Majer je odlično gađao suprotni kut, ali je lopta otišla malo pokraj gola. Dinamo je potpuno potisnuo Ruse na njihovu polovicu i trebao je povesti u 17. minuti kad je Kastrati krenuo sam prema golu i onda tražio Majera u  sredini, no Rusi su stigli očistiti.

U 19. minuti su gosti trebali ostati s igračem manje nakon što je jedan igrač CSKA u skoku laktom udario Leovca koji nije mogao nastaviti utakmicu. No, suci nisu ništa vidjeli, a Dinamova bočnog igrača zamijenio je Perić, što je značilo da će Gvardiol igrati beka.

Redale su se šanse pred golom Akinfejeva. U 21. minuti Oršić se krasnom solo akcijom oslobodio čuvara, ali je iskosa s pet metara pogodio bližu stativu. Dinamo je konačno poveo u 28. minuti. Lovro Majer je krasno ubacio iz kornera, a Gvardiol proletio šesnaestercem CSKA-a i glavom zakucao loptu u gol za 1:0.

Iako je poveo, Dinamo nije stao i u 36. minuti Rusi jedva blokiraju udarac Kastratija da bi već u sljedećem napadu i Gvardiol i Gavranović zakasnili na savršen centaršut Majera. Dvije minute prije te akcije Dinamo je ostao bez kapetana Arijana Ademija koji se u jednom  sprintu uhvatio za zadnju ložu i odmah signalizirao klupi da ne može nastaviti. Zamijenio ga je Franjić.

Oršić zabio i dvaput pogodio stativu

Teško je bilo očekivati da će Rusi izdržati sa samo jednim primljenim golom. Dinamo je dominaciju naplatio četiri minute prije poluvremena kad je Kastrati odlično ubacio na drugu stativu, a Oršić zabio u prvi Akinfejevljev kut.

Mogao je Oršić do odmora zabiti svoj drugi gol, ali je u zadnjoj akciji prvog dijela u čistom ziceru opet pogodio stativu.

U nastavku je Dinamo vidno stao i orijentirao se na čuvanje svojega gola kako bi postao prva momčad u povijesti Europa lige i Lige prvaka koja je skupinu završila bez primljenoga gola. Rusi su bili nešto aktivniji, ali ne previše opasni. Prvu priliku su stvorili u 60. minuti kad je Sigurdsson glavom u velikoj šansi pucao preko gola.

Bistrović pokvario Dinamovo slavlje

Dinamo se orijentirao na kontre. Iz jedne takve je Majer u 70. minuti proigrao Oršića koji tuče preko gola, a pet minuta kasnije Dinamova desetka je fantastičnom loptom lansirala Kastratija samog prema golu i reprezentativac Kosova povisio je na 3:0.

Nažalost po Dinamov pohod na rekord, CSKA je krenuo s centra i izjednačio. Maradišvili je centrirao s desne strane, Moharrami je na drugoj potpuno zaboravio Bistrovića koji je jakim udarcem probio Livakovića za 3:1. Mogao je hrvatski veznjak u 82. zabiti i drugi gol, ali mu je Livaković sjajno skinuo slobodan udarac i onda nevjerojatnom reakcijom skinuo čisti zicer Čalovu.

DINAMO - CSKA 3:1

(Gvardiol 28', Oršić 41', Kastrati 75' / Bistrović 76')

SASTAVI

Dinamo: Livaković - Leovac (od 21. Perić), Gvardiol, Theophile-Catherine, Moharrami - Ademi (od 35. Franjić), Jakić - Oršić (od 78. Ćuže), Majer (od 79. Atiemwen), Kastrati - Gavranović

CSKA: Akinfejev - Ščenjikov, Vasin, Divejev (od 81. Karpov), Maradišvili - Bistrović, Obljakov - Sigurdsson, Ahmetov (od 63. Tiknizjan), Zajnudinov - Škurin (od 63. Čalov)

Izvor: Index.hr