TOTALNA NEBRIGA
Iako su meteorolozi danima ranije najavljivali snijeg, malo tko je zaista mogao očekivati ovakvo stanje. Nije stoga čuditi se što su snježno nevrijeme sva dalmatinska mjesta dočekala nepripremljena. To se čelnim ljudima sela, gradova i županije i može oprostiti. Nedjelovanje nakon viđenog, nikako.

Primat neorganiziranosti i nebrige preuzeo je grad kojem se to najmanje smjelo dogoditi, grad Split. U Splitu već četvrti dan vlada izvanredno stanje. Sve ceste, osim onih najprometnijih i dalje su okovane ledom. Ne rade škole, nedostaje namirnica, ukratko pravi kaos. Dogodilo se na stotine prometnih nesreća, a traumatologiju je zatrpalo skoro 500 ljudi sa prijelomima pa već nedostaje i operacijskih sala i krvi. Dr. Marasović, s pravom govori da tako nije bilo ni za vrijeme rata i proziva odgovorno vodstvo.
A vodstvo, ne da je nesposobno, nego ga izgleda nije niti briga. Jer jedino tako možemo protumačiti izjave g. Keruma kako je sve to njemu zapravo smiješno. Tko zna, možda mi stvarno nemamo smisla za humor. Ili od g. Keruma previše očekujemo.

No nije samo vodstvo grada Splita odgovorno što je dvadesetak centimetara snijega već četvrti dan paraliziralo grad od 200 tisuća stanovnika. Krivi su i sami građani. Nakon što su se prvi dan (s pravom) izludirali i naslikavali, trebalo je prionuti poslu i očistiti oko kuća i zgrada. Ali ne, građani su izabrali sasvim drugu taktiku koja im je (da stvar bude tragičnija) savjetovana iz poglavarstva da ostanu u kućama. I tako su se Splićani nakon grudanja i skijanja po Bačvicama pokrili dekom po glavi i čekali da bijela babaroga otiđe. No ona se ne da tek tako otjerati. Jedna se gđa opravdala da im nitko nije donio lopate. Da čovjek ne povjeruje!

Neka se čiste sami

I zato imamo što imamo. Paraliziran grad, bob staze, hitne apele Zagrebu i vojsku na ulicama što je posebna sramota za Split i onoga koji ju je tu poslao. Umjesto da vojska pomaže HGSS-u u probijanju u zametena i zabačena sela Like i Zagore, vojska spašava komotne građane i nesposobno vodstvo. Neka se sami čiste!

Pokojni Smoje već je davno tvrdio da je cijeli Split jedan veliki cirkus. Tom se cirkusu danas smije cijela Hrvatska. I jedva čekamo tu karnevalsku povorku onih sa kreditima ali sada bez automobila, onih u gipsu na čelu sa cijelim gradskim vodstvom. Op, op  op…!

p.s. stanje nije idealno ni u Kaštelima ni u drugim okolnim mjestima. No, tu je pokazana barem elementarna briga pa ne zaslužuju u isti članak sa Splitom.


KOMENTARI:

Stari Komentari (53)

Učitaj prethodne komentare
 • KRNJE (Gost_8201)

  ...bar ne triba tražit krnju...

  oko 6 godina prije
 • I ŽUPANA (Gost_3123)

  može i njegov kaolicijski partner bit krnje.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_1223)

  E ludega grada ....ajte malo svak svoj portun i dil ulice očistite a ne čekajte manu iz neba...koliko samo ima polomljenih ajmeee..loše je ne radit, a još jadnije radit za nerad..

  oko 6 godina prije
 • (Gost_5470)

  kerum je katastrofa, elementarna nepogoda za zdrav razum.bezobrazan i nekulturan.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_9150)

  zašto grad,građanima nije besplatno podijelio lopate, jer mnogi naši građani nemaju za kruh, a kamoli za lopatu.

  Sit gladnom nikad nije vjerovao!

  oko 6 godina prije
 • tetkica (Gost_2221)

  Pitam se čuje li on sebe šta govori.Čizme ,gume,lanci.A ljudi nemaju ni za kruh katastrofa od gradonačelnika.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_3313)

  molim ažuriranje kolumne. Trenutno je 540 ljudi svratilo na balzamiranje u Hitnu :grin :grin :grin
  Vojska neka ide u Vrgorac i Imotski. Split je izabra Keruma pa neka se onda s njim i ..be

  oko 6 godina prije
 • JEDNAKOST (Gost_6470)

  Pitajte Radun Strabežnik i ostale dijelove poviše magistrale koliko su vlasti Kaštela na vrijeme reagirala da ne govorim o starim jezgrama ali bolje je pisati o Kerumu nego drugom

  oko 6 godina prije
 • (Gost_5470)

  za 3313 do sinoć 545, a danas oko 50

  oko 6 godina prije
 • (Gost_7232)

  Ništa nije bolje stanje ni u Kaštelima neznamo zašto autor izbjegava pisati mo tome već se uvatija Keruma. Očito je Kerum dežurni krivac za nered u Kaštelima i nedostatak pijeska i soli u komunalnom pogonu.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_7780)

  narode keruma nije briga za grad Split,narod on je profiter koji je bešćutan koji je izgubija busolu.
  treba mu opalit bojkot dućana i kad mu blagajnice budu vezle đempere jer nema nikoga u dućanu pa bi se zapita i nebi se ovako bahato ponaša.
  Bojkot dućana i sam če dat ostavku .(na blagajni br1Nevenka br2Fani br3Pere Sapunar br4Rico br 5Šundov i tako redom.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_3185)

  može se i o kaštelima isto lijepo pisati...koje licemjerje...prvo očistit isprid svojih vrata..za keruma se zna odavno da je redikul, o tome već i ptice na granama cvrkuću, a onaj tko ga je birao je još veći..

  oko 6 godina prije
 • (Gost_1154)

  baš me zanima tko će za 30,40 godina kad opet padne ovakav snig pa zaledi čistit,možda nam dođu vanzemaljci,najlakše je udrit na drugoga,di su to pošteni gradonačelnici.možda u varaždinu,koprivnici,zagrebu,..lipo li za njih kukuriču novinari,kod njih idila,malo morgen

  oko 6 godina prije
 • (Gost_2077)

  kerum kriv šta je pa snig

  oko 6 godina prije
 • aaaaaaaa (Gost_2314)

  kerum je u pravu uzmite lopate i sami pocistite ,naj bolje da grad cisti ispred privatnih pekara i trgovackih centara ,a nama je uvjek neko drugi kriv ,jedva cekam eu da nas vise nebude jadni smo mi ljudi :sigh

  oko 6 godina prije
 • (Gost_3139)

  A šta o Kaštelima ne pišete? Ili pokušavate reć da je u nas bolja situacija... A nije. Glavno je stožere osnivat, a činjenica je da ništa nije napravljeno. U isti koš i Kerum i Berket idu.

  oko 6 godina prije
 • hgt (Gost_6331)

  nimije jasno zasto splicani nisu sami ocistili rivu i to jednostavno lopata i supkare i snig bacaj u more ja neznam dije tu problem kratko viste svi lincine

  oko 6 godina prije
 • timotije (Gost_4188)

  Velika je sreća za naša Kaštila to što imamo gradonačelnika koji već desetljećima živi u Austriji.
  Zahvaljujući tome on je svoje dugogodišnje iskustvo života u zimskim i snježnim uslovima uspješno prenio na naša Kaštila.
  Npr. kad pada snijeg najvažnije je ostati na toplome u kući i bez potrebe ne izlaziti vani. To je naš gradonačelnik pokazao vlastitim primjerom.
  Drugo, naš gradonačelnik je pružio šansu svojim suradnicima i pogotovo djelatnicima komunalnog pogona da pokažu svoje znanje u ovim teškim uvjetima. Tako se naši komunalci već četiri dana bez predaha neprekidno bore sa snjegom i ledom a kapetan ih samo ponekad posjeti i i počasti dobronamjernim očinskim savjetom.
  U golemom uspjehu naše gradske uprave u borbi sa sniježnim nevremenom treba posebno naglasiti ulogu pročelnika Ronalda Reje. Tek sad se vidi kolika je šteta za Split što se Kerum odrekao usluga gospodina Reje i koliko je poslovično vizionarska bila genijalna odluka kapetana. Berketa da gosp. Reju angažira na dobrobit naši Kaštili.
  Dragi moji sugrađani ne bojte se sve je ovo što mi radimo za nas i našu dicu.
  Punim jedrima moj kapetane

  oko 6 godina prije
 • (Gost_5470)

  u kaštelima je bolje stanje nego u kaštelima, ali sad to nije ni bitno.
  potpuno je jasno da dalmatinska mista ne mogu biti spremna za ovakvu nepogodu.
  problem keruma je u njegovom pristupu. sam kaže ja sam šef i drugi rade što ja zapovidim.
  prva tri dana se sprda i govorija: šta se bunite,samo je pa snig, uživajte i ništa se nije radilo. ljudi su se lomili grad se nije čistija. sada napada sve oko sebe,grad i dalje neočišćen.
  sada ŠUNDOV kaže da je split pogodila ELEMENT.NEPOGODA, A KERUM JE GOVORIA SAMO JE PA SNIG. To je bitna razlika.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_3170)

  led ji
  endem

  oko 6 godina prije
 • (Gost_5211)

  a kad slomite nogu na kupresu

  oko 6 godina prije
 • bedalovi (Gost_1596)

  to je zato šta su oba nezavicna

  oko 6 godina prije
 • (Gost_8842)

  [B]zasto bi cistili?[/B]meni je drago da je pa snig. lova koju san odvojia za madonu di campiglio mi ostala u zepu. ludilo

  oko 6 godina prije
 • (Gost_3242)

  Kako nikome, osim meni, nije palo na pamet da se cila riva i sve bliže ulice moglo polivat morem i nakon par minuti kad popusti (a stvarno popusti) samo guranjem sav led se skida i gurnit ga u more.Ljudi jesmo li ludi. Baca se SOL (koja se uvozi i skupo plača) po ledu, a mi uz more koje je ništa drugo nego SOL izmišljamo toplu vodu. Vidim u Splitu lupaju mašklinima i sikirama po rivi, mogli su im dat i pikamere, a samo su par metri od SOLI iz MORA. Je smo blekasti, da nas nima tribalo bi nas izmislit. Ajte bog.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_4667)

  Ma ljudi moji,pa je li vi vidite di ovo vodi.Vi danas u Splitu i okolici,nemate kvasca,voća ,povrća i još puno osnovnih namirnica.Sve se to
  nalazi u šleperima koji dolaze iz Zagreba,a ne mogu proć.Pa Split grad na moru,ima svoju luku da ovisi o Zagrebu,to nema nigdi na svitu.
  Kad je rič o lopatama,ljudi u zgradama plačaju pričuvu,šta se iz te pričuve nisu kupile lopate,podilile ljudima .
  Pa normalno da su se ljudi koji nemaju ni obuću ni odjeću ni odgovarajuću zimsku opremu pozivali da ostanu u kućama,šta je tribalo da brojimo i mrtve.Građani ,a pogotovo vozači ponašali su se vrlo disciplinirano i odgovorno.

  oko 6 godina prije
 • nemoralna vertikala (Gost_1740)

  dujo-mir marasović napada keruma!
  odakle mu pravo?
  šta radi župan? osim šta traži da mu gradovi šalju izvješća, a on po njima ništa ne poduzima...

  njegov hdz je na vlasti u županiji,
  a jesu li županijske ceste očišćene?

  postoji odgovornost i državne vlasti
  jesu li državne ceste očišćene?

  gradskim vlastima zamjeram najviše nepostojanje civilne zaštite,
  svaki grad mora imati ekipe koje će intervenirati u ekstremnim uvijetima
  vatrogasci nisu dostatni

  oko 6 godina prije
 • zna se (Gost_5162)

  kako možete uspoređivate Keruma i Berketa,Kaštela i Split,komunalce Kaštela i Splita.To može jedino mašinerija HDZ_a.Jedina zamjerka Berketu,trebao je javno oglasiti, SVATKO ĆE BITI KAŽNJEN, TKO NE OČISTI PRED SVOJIM ULAZOM.Za ostalo sve pohvale.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_4544)

  Mogli ste stavit sliku Berketa i dopredsjednice kako se skližu po brcu u Starome !

  oko 6 godina prije
 • (Gost_9036)

  ALan FOrd

  oko 6 godina prije
 • (Gost_6140)

  Ovi šta govori da je tribalo polivat led morem je zaboravija da u našem moru ( ovome uz rive) odavno nema soli, nije to ka kad se okupaš di je čisto pa ti sol zategne kožu ovde ga nema ni za otopit led :sigh

  oko 6 godina prije
 • nemoralna vertikala (Gost_1740)

  uvatili se keruma
  di je odgovornost državnog vrha za ovo:

  http://www.index.hr/vijesti/clanak/muskarcu-pozlilo-putnici-vlaka-koji-je-iskliznuo-iz-tracnica-nakon-10-sati-dosli-do-zagreba/597857.aspx

  oko 6 godina prije
 • (Gost_4877)

  nije snježna sramota samo u Kerumovu, sramota može biti i kaštelane, i staroseljane, i vlaje i bosance - neradnike i linčine.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_5115)

  sramota je u hdz-u e,kako ? zato što je hdz stvorio i doveo na vlast ovakve likove , sada kusamo svi skupa njihovu maneštru ,u slast hrvati i hrvatice i svi ostali građani lijepe naše ! desert je čokpladica seka i braco !

  oko 6 godina prije
 • (Gost_5115)

  a valjda i iz austrije dođe koja čokoladica ,isto pakovanje hadeze mašinerije ,u slast !

  oko 6 godina prije
 • (Gost_5115)

  jedini pravi u cijeloj priči su božić i ekipa gorske službe ,hitna trumatološka ,a svi ostali ,sramota !

  oko 6 godina prije
 • (Gost_4206)

  Puno odgovornih osoba u gradu bi se tribalo SRAMIT
  razočarala me najviše Torcida očekiva sam od njih veći angažman
  Vatrogasci cekaju da ih neko angažira a tribali su samostalno više toga napravit za Grad

  oko 6 godina prije
 • (Gost_5183)

  srića za našu županiju da je župan poduzetan i poduzeja je sve prave korake da ne padne po ledu
  nakon 20 godina tiranije jedne stranke u gradu i županiji nemože se očekivat sređivanje priko noči,anaročito šta izdanci te strahote još ne miruju i rovara nebili se (bože nedaj) vratili na vlast o tome koliko kerum i berket dobro rade to će se vidit na idučin izborima za kraj kaštela su mila majka prema splitu ovih dana i smatram da je u kaštelima puno više i bolje odrađeno nego u splitu

  oko 6 godina prije
 • (Gost_1582)

  Sizif je u pravu, stanje u Kaštelima je puno bolje nego u Splitu, s obzirom na uvjete uopće nije tako loše

  oko 6 godina prije
 • (Gost_3202)

  SVI SMO MI VLAST,,,VLAST TO SMO MI,mislim da se svak tu može naći.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_48)

  Split je užas. Samo su glavne ceste očišćene. Kaštela su premija za Split. A i građani su u Kaštelima odgovorniji nego u Splitu. Sramota je da isprid zgrade sa 500 ljudi ništa nije očišćeno. Lome se i padaju a ne žele očistit :roll Pa nek onda padaju

  oko 6 godina prije
 • (Gost_225)

  nepadaju ljudi ispred zgrade več hodajuč po trotoaru do autobusne stanice. ko to čisti

  oko 6 godina prije
 • Ne čudim se Kerumu (Gost_2228)

  Njegove izjave uopče ne shvačam normalne i ljudske ali od dogradonačelnika gosp Jurec Šundova več sasvim drukčije zvuče opravdavanja i jasno se vidi kad govori da neznaš dali imamuški ili ženski glas i kad shvatiš onda se vidi iz satelita šta je i tko on. Gosp Jure više ste kao čovjek kao prijatelj kao ljudsko stvorenje bili bolji dok ste nosili dostojanstveno \"Trliš\" u škveru nego odijelo i kravatu sjedeči do gosp.Keruma.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_4132)

  kaštela su premija naspram Splita a i naši komunalci su radili i nedilju, a di je čistoća Split nisu bili u stanju skupit smece, jadno ko in vodi grad, Kerum i Nevenka( braco i seka), a koje izjave prosipaju to nije ni za čuvat ovce a kamoli za išta drugo, a oni sad u saboru se smiju svima nama, a glupi narode, nikad se pameti naučit

  oko 6 godina prije
 • (Gost_3110)

  APSURD......Zagreb šalie pomoč dalmaciji u vidu nekoliko tona soli???? PITANJE Jeli jodirana, morska?????

  oko 6 godina prije
 • Max CH (Gost_2109)

  Koji je to mediteranski grad spreman doceka ovu nepogodu,niti jedan.Nasi ljudi kao i obicno samo bubaju tribali smo ovo i ono.Dali znaju koliko kosta jedna ralica i koliko ih treba Split.Kerum je triba izdvojit pola proracuna za zimske sluzbe i cekati sljedeci 40 godina da pane snig.Prvi snig u Zagrebu ucini vise kaosa nego ovi u Splitu.Pane li dogodine opet snig nece biti ni pola nesrica ka ove godine.Ni jedno auto koje je imalo nesricu nije imalo zimsku opremu.Niti jedan unesreceni na Firulan nije ima adekvatnu obucu,zato se i lomite tako.Kerum van triba rec daje vanka ladno idase dobro obucete.Daj probajte vec jednom preuzeti odgovornost bar za sebe ako nemozete za druge.Svi ste znali da dolazi nevrime,i sta ste poduzeli, nista.Cekli ste da Kerum ocisti i posusi isprid vasi vrata.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_4223)

  može mu bit oprošteno ,što je pa snig ,što nismo navikli svi skupa na ove prilike,i vlast i građani ,,ali ono \"meni je ovo smišno,\"jadan onaj tko koricu kruha zaradi kod njega i seke ,bahatost ,bezobzirnost i nepristojnost ,empatičnost spada u poremaćaje osobnosti ,tako kažu učeni ljudi ,i neučenima baš nijr bilo lipo za čut !

  oko 6 godina prije
 • (Gost_4208)

  Oni su keruma izabrali,pa eto im ga. Ma,j.... split,naj smo jači!!!! :grin

  oko 6 godina prije
 • (Gost_8197)

  Ne triba nam sol, imamo more i njega koristimo i mukte je.

  oko 6 godina prije
 • (Gost_4211)

  ja sam isto govorija da je rješenje u moru!!ka i jedan,ili dva, gori..mislim da bi tjeranje komunalaca da rade prikovrimeno,skupo,bez rezultata,a maltretira ljude!!je,plaćamo ih,ali nemogu ljudi cili grad očistit..dok bi cisterna i 2 vatrogasca to mogli uredno rješit i u smjeni cili grad oprat,morem koje ima 10 stupnjeva..sve se lipo slije nizbrdo,opet u more..ekološki i ekonomski..
  samo smo mi takav svit,koji neće prićekat 9-10 ujutro,i u 4-5 sati na +2 oprat ulice,nego će se more ić posut u 3 popodne pa se isto neće ocidit,i osušit cesta,nego će smrznit,iza ponoći..pa će opet bit -nevalja..
  svakako da triba negdi i lopatat,neće vatrogasci svaku putaču polit,ali da prvi dan očiste 10 glavnih ulica i da budu i trotoari otopljeni,a more će ih otopit,već je to ok..getrou zabranit rad dok ne očisti,a ne da se auti kližu s one nizbrdice i mole za crveno svitlo,na staroj cesti, kad otkližu na cestu..ne idite ljudi tamo dok je led..

  oko 6 godina prije
 • (Gost_4211)

  možda more neće bit spas..ali,tribalo bi bar probat!!!neće se tako nešto moć prikopirat iz graza kad tamo mora nema!!lipo jednu dvi ulice probat šmrkom oprat,pa vidit!!!kad ne pokušamo,isti smo ka kerum!!ne napadaju njega šta je pa snig..ni šta nije ništa napravija..znamo mi njega,očekivali smo to..napadaju ga jer nije ništa POKUŠA napravit!!!tjeranje komunalaca na smrzavanje dok se vrime ne smiri isto nije neki pokušaj..al kad se smiri,nešto triba radit!!

  oko 6 godina prije
Komentiranje je moguće smo putem facebook komentara