KREATIVNOST DJECE I MLADIH
U osnovnoj školi Bijaći u Kaštel Novom i službeno je završen 3. natječaj „ČA u versin, riči i pinelu“, koji se proveo u sklopu 27. ČAkavske večeri  „ČA bi mi da jubavi ni...“, a najboljim sudionicima tog natječaja dodijeljene su i prigodne nagrade.

Na natječaj, koji se provodi u suradnji škole Bijaći i Agencije za odgoj i obrazovanje, sudjelovali su učenici iz cijele Hrvatske i inozemstva. Povjerenstva za prosudbu literarnog, likovnog i recitatorskog izričaja imala su pune ruke posla, jer je u literarnom dijelu natječaja trebalo ocijeniti 64 literarna rada na čakavici, za likovni izraz pristiglo je 180 radova iz Hrvatske te 100 radova iz inozemstva, odnosno Bugarske, Makedonije, Poljske, Srbije i BIH, a u recitatorskom dijelu ogledalo se 62 vrtičke djece i učenika.
Uz nazočnost i podršku Nansi Ivanišević, voditeljice Odsjeka za prosvjetu u Uredu državne uprave u Splitsko-dalmatinskoj županiji te pomoć ravnateljice škole Bijaći, Jadranke Šošić, nagrade najboljima uručili su kaštelanski dogradonačelnik Grgica Benutić i Ante Radovčić, predstavnik Splitsko-dalmatinske županije. Sve sudionike i goste ovom je prigodom pozdravila i predstavnica Agencije za odgoj i obrazovanje, viša savjetnica za razrednu nastavu Jadranka Domazet.

U svečanosti dodjele nagrada sudjelovali su članovi KUD-a Karol Woytila, čakavska pjesnikinja Anela Borčić, bivše i sadašnje učenice škole Bijaći, Božena Bašić, Vinka Radunić i Nikolina Pera, a nagrađeni sudionici natječaja uz mentore i predstavnike škole, Grada i Županije te članove prosudbenih povjerenstava, u posebno pripremljen poštanski sandučić simbolično su ubacili pisma Miljenku i Dobrili te je tako označen početak projekta pisanja pisama kaštelanskim ljubavnicima čime je ovom prigodom promovirana kaštelanska ljubavna priča koja je inspiracija i generacijama koje dolaze.

- Hvala svima na sudjelovanju, a nadam se da će se u školi Bijaći i slijedeće godine okupiti brojni zaljubljenici u čakavsku rič koji će i dalje, na valu dobrih čakavskih vibracija, prenositi ljubav za jazik Marka Marulića, oca hrvatske književnosti – poručila je ravnateljica škole Jadranka Šošić te natječaj zaključila nagrađenim stihovima srednjoškolke Lee Bažon, „ČA bi bilo da jubavi ni? Ne bimo bili ni ja, ni ti. Ni mi.“

Nagrađeni sudionici literarnog izričaja

- razredna nastava -

1. Paula Šimunović, 4. razred OŠ Vis, Vis
2. Nika Krculić, 4. razred, OŠ „Srdoči“, Rijeka
3. Cvita Benutić, 3. razred, OŠ Bijaći, Kaštel Novi
    Nika Ivanović, 1. razred, OŠ „Srdoči“, Rijeka

+ Jerko Jesup, 4. razred, OŠ Vežica, Rijeka – posebna nagrada ravnateljice

- predmetna nastava -

1. Ivan Lukas Rušnov, 5. razred, OŠ Bijaći, Kaštel Novi
2. Petra Dekanić, 7. razred, OŠ Vežica, Rijeka
3. Tonia Šilović, 7. razred, OŠ Žnjan - Pazdigrad, Split
    Niki Kuščević, 5. razred, OŠ Supetar, Supetar

+ Matej Jurasić, 7. razred, OŠ Vladimir Gortan, Rijeka – posebna nagrada ravnateljice

- srednja škola -

1. Antonella Šain, 1. razred, Pazinski kolegij – klasična gimnazija Pazin
2. Lea Bažon, 1. razred,Pazinski kolegij – klasična gimnazija Pazin
3. Vanessa Buždon, 2. razred,Pazinski kolegij – klasična gimnazija Pazin

+ Lea Bažon, 1. razred, Pazinski kolegij – klasična gimnazija Pazin – posebna nagrada ravnateljice

Nagrađeni sudionici u recitatorskom izričaju

- predškolski uzrast -

DV Radost, PO Šareni svijet, Split – pohvaljen skupni nastup
(Katina Katić, Nina Lucić, Duje Mašković, Ivan Milun, Grgur Polić, Josipa Ratković)

- razredna nastava pojedinačni nastup -

1. Laura Kovačević, 3. razred, OŠ Skalice, Split
2. Ana Milan, 3. razred, OŠ Bijaći, Kaštel Novi
3. Toni Gašperov, 2. razred, OŠ kralja Zvonimira, Seget Donji

- razredna nastava skupni nastup -

1. 2.d razred, OŠ Trstenik, Split
(Bernard Boban, Lana Bulić, Ava Mihovilović, Anđela Nevistić, Ivan Vidović, Tomislav Žuro)
2. 4.a razred, OŠ Skalice, Split (Sara Korda i Viktoria Zubanović)
3. 4.a razred, OŠ Trstenik, Split (Klara Aljinović i Ilijana Nevistić)

- predmetna nastava pojedinačni nastup -

1. Gabrijela Perišić, 6. razred, OŠ Antuna Gustava Matoša, Zagreb
2. Lolita Lana Ivaković, 7. razred OŠ Bijaći, Kaštel Novi
3. Krešimir Katavić, 6. razred, OŠ Brda, Split

- predmetna nastava skupni nastup -

1. 5.razred OŠ Marjan, Split (Ivan Brnadić, Lovre Despalatović i Lori Gojsalić)

- srednja škola -

1. Matej Katunarić, 4. razred, SŠ Braća Radić, Kaštel Štafilić

Nagrađeni sudionici u likovnom izričaju

- predškolski uzrast -

1. Ivan Milun, DV Radost, Split
2. Petra Čavala, DV Tamaris, Kaštel Gomilica
3. Sara Radić, DV Tamaris, Kaštel Gomilica

- razredna nastava -

1. Vini Rogošić, 3. razred, OŠ Dugopolje, Dugopolje
2. Zara Pensa, Roko Szarvaš, 4. razred, OŠ Bijaći, Kaštel Novi
3. Jakov Mrčela, 2. razred, OŠ Žnjan - Pazdigrad, Split
    Neo Makar, 4. razred, OŠ Vis, Vis

+ Maša Tarlać, 4. razred, OŠ Skalice, Split – posebna nagrada ravnateljice
+ Lea Ostoić, 4. razred, OŠ Manuš, Split – posebna nagrada Povjerenstva

- predmetna nastava -

1. Eleonora Chersi, 7. razred, OŠ Nikola Tesla, Rijeka
2. Enea Sušanj, 5. razred, OŠ-SE San Nicolo – LIADO, Rijeka
    Katja Miljković, 5. razred, OŠ-SE San Nicolo – LIADO, Rijeka
3. Nika Tomljanović, 5. razred, OŠ Nikola Tesla, Rijeka
    Paula Roher, 8. razred, OŠ dr. Ante Starčevića, Zagreb

+ Neo Križan, 8. Razred, OŠ Nikola Tesla, Rijeka – posebna nagrada ravnateljice

- srednja škola -

1. Dora Zec, 1. razred, Škola za primijenjenu umjetnost u Rijeci, Rijeka
2. Filip Vlahov, 4. razred, Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split
3. Ines Babić, 3. razred, Škola za primijenjenu umjetnost u Rijeci, Rijeka
    Ema Cvetković, 1. razred, Škola za primijenjenu umjetnost u Rijeci, Rijeka

+ Kim Mikasović, 2. razred, Škola likovnih umjetnosti, Split – posebna nagrada ravnateljice

- međunarodna kategorija -

- predškolski uzrast -

1. Maksim Gjorgievski, DV „Kačunka“, Bitola, Republika Makedonija

- razredna nastava -

1. Nikoleta Stefanova, 4. razred, 171. OU „Stoil Popov“, Novi Iskar, Bugarska
2. Ivaila Koleva, 3. razred, 171. OU „Stoil Popov“, Novi Iskar, Bugarska
3. Vanessa Levterova, 2. razred, 171. OU „Stoil Popov“, Novi Iskar, Bugarska

- predmetna nastava -  

1. Valerija Kostovska, 6. razred, OU „Goce Delčev“, Bitola, Makedonija
2. Mihaela Sabotkovska, 7. razred, OU „Goce Delčev“, Bitola, Makedonija
3. Jana Šemovska, 9. razred, OU „Goce Delčev“, Bitola, Makedonija

- srednja škola -

1. Raya Todorova, 6. razred, 3. SU „Marin Drinov“, Sofija, Bugarska
2. Antoasen Ivanov, 6. razred, 3. SU „Marin Drinov“, Sofija, Bugarska
3. Kristina Vrgov, III-15 razred, Hemijsko-tehnološka škola Subotica, Srbija

Foto: Ivana Topić


KOMENTARI: