hren
 

DJEČJA KREATIVNOST UZ PRIGODNI PROGRAM
Prvi dio dvomjesečnog programa 28. Čakavske večeri škole Bijaći završen je prošlog tjedna dodjelama nagrada najuspješnijim sudionicima  4. literarnog, recitatorskog i likovnog natječaja „ČA u versin, riči i pinelu“, koji je ove godine nosio podnaslov  „More naše plavo ČA nan život daješ...“, a koje su upriličene u školi u Kaštel Novom, uz bogat zabavni program koji su priredili učenici i djelatnici škole domaćina.

Na ovogodišnji natječaj  pristigli su brojni literarni i likovni radovi, a uoči same završnice, čak sedamdesetak učenika i mlađe djece pokazalo je svoj talent u recitiranju.
Radovi i sudionici pristigli su, osim iz brojnih mjesta i škola Dalmacije, iz Istre, Hrvatskog primorja i škola iz unutrašnjosti, ali i iz Srbije, Slovenije, Bugarske, Makedonije i Poljske.
Članovi prosudbenih povjerenstava imali su tako opsežan i zahtjevan posao, nakon čega su proglašeni oni najbolji i najuspješniji.

Dodjela nagrada provedena je uz raznovrstan program pod nazivom „Dica za dicu“, koji je protekao u pjesmi, plesu i scenskim igrama učenika Bijaća, ali i nastupima glumice Silvane Stanić, nekadašnjeg bubnjara Magazina Ante Miletića, Vanje Aranze i Marka Bakice te učiteljice Mirjane Dražin i drugih. Poseban pljesak publike ovog su dana dobili Mili Britvić, učenik gomiličke škole Kneza Trpimira, koji je kao prvonagrađeni recitator izveo Maru Krpašinku te grupa recitatora drugog razreda iz supetarske osnovne škole, koji su izveli Svađu Stjepana Pulišelića.  
Domaćin cijelog događanja i ovog je puta bila ravnateljica Jadranka Šošić, koja je, uz pozdravne riječi, nazočne upoznala i s daljnjim programom ovogodišnje Čakavske večeri.

- Nakon travanjskog dijela programa 28. ČAkavske večeri, 23. svibnja će se u Jelsi na otoku Hvaru održati predstavljanje projektnih aktivnosti njegovanja čakavice u osnovnoj školi  Bijaći. U režiji učiteljica razredne nastave Sandre Špika i Marine Pažanin dramska skupina Dračice izvest će Ježincovu škrapicu, a tekst i režiju scenske igre Kad dida i baba banjat se gredu,  kojom će se također predstaviti u Jelsi, potpisuje Ivana Lukas Bartulović.
Dječji vrtić Jelsa ujedno je domaćin 9. susreta Dica i ČAkavica koji će se održati dan kasnije, a okupit će brojne čakavce s kopna i mora - kazala je idejna začetnica projekta Jadranka Šošić te navela da se svi vesele ovom morskom prazniku čakavice koji svjedoči da čakavica još 'ni' nestala, a ni neće dok ima onih kojima ČA slaje zvoni.

Rezultati natječaja:

- Recitatorski izričaj

osnovci- pojedinačni nastup razredna nastava
1. Mili Britvić,  OŠ kneza Trpimira, Kaštel Gomilica (mentorica: J. Kovačević)
2. Cvita Benutić, OŠ Bijaći, Kaštel Novi (mentorica: I. Lukas Bartulović)
3. Josip Bralić, KDK Škatula; (mentorica: Lj. Garbati)

osnovci – skupni nastup  razredna nastava
1. OŠ Ivana Mažuranića, Novi Vinodolski  (mentorice: D. Lušić i M. Klement)
2. OŠ Ante Starčevića, Dicmo, PŠ Krušvar (mentorica: S. Štrk)
3. OŠ  Trstenik, Split (mentorica: J. Čopac)
3. OŠ Supetar, Supetar - otok Brač (mentorica: A. Šlender)

osnovci - pojedinačni nastup predmetna nastava
1. Nina Sučić, OŠ Bijaći (mentorica: T. Rogošić)
1. Antonija Vlahović, OŠ Hvar, Hvar (mentorica: F. Carić Ćurin)
2. Gabrijela Perišić, OŠ AG Matoša, Zagreb (mentorica: V. Mrvelj)

osnovci – skupni nastup predmetna nastava
1. OŠ Hvar, Hvar (mentorica: F. Carić Ćurin)

- Literarni izričaj

osnovci - razredna nastava
1. Lana Bulić, OŠ Trstenik, Split (J. Čopac, mentor)
2. Mara Slipšević, OŠ Srdoči, Rijeka (N. Čargonja Košuta, mentor)
3. Lara Košuta, OŠ Srdoči, Rijeka (N. Čargonja Košuta, mentor)

posebna nagrada Povjerenstva:
Marino Babić, 1. razred, OŠ Srdoči, Rijeka (G. Vukić, mentor)

osnovci - predmetna nastava
1. Ivan Lukas Rušnov, OŠ Bijaći, Kaštel Novi (Z. Duplančić, mentor)
1. Bartol Jermaniš, OŠ Vladimir Gortan, Rijeka (Lj. Jurman, mentor)
2. Lucija Berket, OŠ kneza Trpimira, Kaštel Gomilica (Z. Dubravčić, mentor)
2. Mia Martinić,OŠ don Lovre Katića, Solin (A. Bašić, mentor)
3. Elena Mahne, OŠ Čavle, Čavle (D. Maršanić, mentor)
3. Tonina Bojanić, OŠ Žrnovnica, Žrnovnica (L. Đerek, mentor)

posebna nagrada Ravnateljice:
Lucija Štancl, OŠ Vladimir Gortan, Rijeka (Lj. Jurman, mentor)

srednjoškolci
1. Lea Bažon, klasična gimnazija, Pazin (S. Depikolozvane, mentor)
2. Antonella Šain, klasična gimnazija, Pazin (S. Depikolozvane, mentor)
3. Hrvoje Vojvodić, klasična gimnazija, Pazin (S. Depikolozvane, mentor)

posebna nagrada Ravnateljice:
Vanessa Buždon, klasična gimnazija, Pazin (O. Paus, mentor)

- Likovni izričaj (hrvatski)

- predškolski uzrast
1. Vjeko Gurdulić, DV Jelsa, Jelsa (D. Vranković, mentor)
2. Luciana Anđelić, DV Marjan, Split (S. Perić, Z. Mihanović Bikić, mentori)
3. Grupni rad: Leon Lozo, Aurora Karuza, Nimeria Šarić, Adriana Karuza, Marta Džaja, Veronika Garić, Lota Kvasina,; DV Marjan, Split (Z. Plazonić, G. Goreta, mentori)

- razredna nastava
1. Marko Ivić, OŠ Bijaći, Kaštel Novi (B. Vladušić, mentor)
1. Nikolina Rudić, OŠ Jurja Barakovića, Ražanac (A. Zekanović, mentor)
2. Ani Baković, OŠ Bijaći, Kaštel Novi (T. Biliškov, mentor)
3. Nikolina Čajić, OŠ Bijaći, Kaštel Novi (I. Lukas Bartulović, mentor)

posebna nagrada Povjerenstva
Elin Matošević, OŠ  Vitomir Širola – Pajo, Nedešćina (S. Jukić, mentor)

- predmetna nastava
1. Laura Jozić, OŠ  Nikola Tesla, Rijeka (T. Paškov Vukojević, mentor)
2. Nina Gusić, OŠ Vjekoslava Paraća, Solin (S. Mirošević, mentor)
2. Arbenita Zaharija, OŠ Nikola Tesla, Rijeka (N. Licul, mentor)
3. Đana Mlinar, OŠ Jesenice,  Dugi Rat (A. Brstilo, mentor)
3. Petra Utrobičić, OŠ Josip Pupačić, Omiš (A. Brstilo, mentor)

posebna nagrada Povjerenstva
Petra Škorić, OŠ Bijaći, Kaštel Novi (B. Carev, mentor)

posebna nagrada Ravnateljice
Nikolina Grubić, OŠ Vjekoslava Paraća, Solin (S. Mirošević, mentor)

- srednja škola –
1. Nathalie Cunjak, ŠPU, Rijeka (L. Herceg, mentor)
2. Stella Sumić,ŠPU, Rijeka (L. Herceg, mentor)
3. Ema Cvetković, ŠPU, Rijeka (L. Herceg, mentor)
3. Lucija Banko, Klasična gimnazija, Pazin (E. Bulić, mentor)

posebna nagrada Povjerenstva
Petra Brečević, Gimnazija i SŠ Jurja Dobrile, Pazin (E. Bulić, mentor)

- likovni izričaj (međunarodni)

  - razredna nastava
1. Viktoriya Varadinova Danova, Chitalishte ''Hristo Botev – 1907'' Novi  Iskar, Bugarska
     (E. Khadzhistoyanova, mentorica)
2. Anna Rogal, ZSP, Chynow, Poljska  (M. Byszewska, mentorica)
3. Kalina Raonić, OŠ Milan Blagojević, Lučani, Srbija (V. Radisavljević, mentorica)

posebna nagrada Povjerenstva
Samuil Tomov, SU Marin Drinov, Sofija, Bugarska  (T. Ivanova, mentorica)

- predmetna nastava
1. Aleksandar Karanac, OŠ Milan Blagojević, Lučani, Srbija (N. Koprivica, mentorica)
2. Aleks Štanta, OŠ Miren, Slovenija (R. Stubelj, mentor)
3. Dmitar Simeonov Stefanov,OU Stoil Popov, Novi Iskar, Bugarska (T. Georgieva, mentorica)

- posebna nagrada Ravnateljice
 Nika Kogoj, OŠ Miren, Slovenija (R. Stubelj, mentor)

- srednja škola
1. Sara Trajanovska, „Nikola Karev“, Skoplje,RS Makedonija (A. Kondovska Visinska, mentorica)
2. Defne Eminovska, „Nikola Karev“, Skoplje, RS Makedonija (A. Kondovska Visinska, mentorica)
3. Tamara Dragovik, „Nikola Karev“, Skoplje, RS Makedonija (A. Kondovska Visinska, mentorica)

- Uz nagrađene radove, veliki broj radova i izvedbe, zbog svoje kvalitete i kreativnosti, dobio je i zaslužene pohvalnice.

Foto: Ivana Topić


KOMENTARI: